W Zespole Szkół im. Stanisława Staszica przy ul. Koszarowej w Staszowie podsumowano dziś obchody jubileuszu 70-lecia placówki.
[FOTORELACJA]4334[/FOTORELACJA]
Historia popularnej "Staszicowki" sięga 1952 roku, kiedy to z inicjatywy społeczności lokalnej i Komitetu Organizacyjnego utworzono Zasadniczą Szkołę Zawodową Metalowo- Drzewną. Otrzymała na swoją działalność budynki po dawnych koszarach wojskowych zbudowanych dla carskiej armii.
Pojawienie się w okolicy dużych przedsiębiorstw przyczyniło się do intensywnego rozwoju szkolnictwa zawodowego. 1 września 1952 roku uczniowie rozpoczęli naukę w klasach o specjalności:ślusarz maszyn rolniczych i stolarz, dwa lata później traktorzysta i mechanik, a od 1957 roku krawiec. W latach 60. XX wieku – powstały klasy wielozawodowe.
Budowa Kopalni Siarki w Grzybowie przyczyniła się do dalszego rozwoju szkolnictwa zawodowego.W 1966 roku utworzono klasę o specjalności wiertacz, a następnie oddziały kształcące w zawodach: mechanik – kierowca pojazdów samochodowych, tokarz i spawacz.
W kolejnych latach poszerzono ofertę edukacyjną -młodzi ludzie mogli kształcić się w klasach o specjalnościach: obróbka skrawaniem, budowa maszyn, elektryczna i elektroniczna automatyka przemysłowa i elektroenergetyk, aparatura i urządzenia przemysłu chemicznego.
Absolwenci "Staszicówki" znaleźli zatrudnienie nie tylko w Kopalni Siarki, Elektrowni Połaniec, ale także w PKS, czy innych zakładach mechanicznych działających na terenie powiatu.
Dnia 17 grudnia 1972 roku Kuratorium Okręgu Szkolnego w Kielcach nadało szkole imię Stanisława Staszica.
Jak podkreślił dziś podczas jubileuszowej gali dyrektor szkoły Jerzy Jabczuga, wydarzenia mające na celu uczczenie 70-lecia istnienia szkoły, organizowane były przez cały rok.
Z okazji jubileuszu pod pomnikiem patrona placówki wmurowano urnę z kapsułą czasu, której otwarcie zaplanowane zostało na 2053 rok. Zgromadzeni na uroczystości goście, wśród których byli m.in. wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik, a także parlamentarzyści i samorządowcy z całego regionu, mogli zapoznać się z historią placówki, a także obejrzeć występy przygotowane przez jej uczniów i absolwentów.
więcej na ten temat w papierowym wydaniu "TN"
[ZT]202328[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz