Zamknij

Nieodpłatna pomoc prawna i poradnictwo obywatelskie w powiecie niżańskim

09:01, 21.12.2023 . Aktualizacja: 09:08, 21.12.2023
Skomentuj

Od 2016 roku mieszkańcy powiatu niżańskiego mają możliwość korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz nieodpłatnej mediacji w każdej z gmin na terenie powiatu.

W trosce o zapewnienie dostępu mieszkańcom powiatu zainteresowanym tą formą nieodpłatnej pomocy, utworzone zostały 3 punkty (wraz z filiami). Jeden punkt prowadzony jest przez adwokatów i radców prawnych (nieodpłatna pomoc prawna), dwa prowadzone są przez organizację pozarządową, wyłonioną w otwartym konkursie ofert – w jednym udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna, w drugim zaś nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. Do końca listopada br. z takiej nieodpłatnej pomocy na terenie naszego powiatu skorzystało 562 osoby.

Przypominamy, że z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz nieodpłatnej mediacji może skorzystać każda osoba, której nie stać na uzyskanie odpłatnej porady i która złoży przed jej uzyskaniem wymagane oświadczenie. Od 16 maja 2020 r. (przepisy Tarczy antykryzysowej 3.0) nieodpłatna pomoc prawna obejmuje także sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne prowadzące taką działalność – niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku (jest to pomoc de minimis, podlega regulacjom przewidzianym w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej). Przed udzieleniem porady prawnej, podmiot ubiegający się o pomoc powinien wypełnić i dostarczyć „Oświadczenie dotyczące pomocy de minimis”.

Na stronie internetowej Powiatu Niżańskiego www.powiatnizanski.pl w zakładce „Pomoc prawna, porady obywatelskie, mediacje” dostępna jest aktualizowana lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, z której zainteresowani mogą korzystać.

- Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w roku 2024, w powiecie niżańskim można będzie uzyskać nieodpłatną pomoc prawną podczas dyżurów prawników w każdej z gmin. Zainteresowana osoba nie ma obowiązku zapisywania się na poradę w powiecie zamieszkania, może zapisać się na poradę w najbardziej dogodnym dla niego miejscu w Polsce. W celu zapisów na wizyty w Powiecie Niżańskim uruchomione zostały: specjalny numer telefonu, specjalny adres e-mail oraz zakładka na stronie internetowej Powiatu Niżańskiego „Pomoc prawna, porady obywatelskie, mediacje”. Osoby, którym potrzebne jest fachowe wsparcie adwokata lub radcy prawnego zachęcam do korzystania z tej możliwości nieodpłatnie – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.

Szczegółowy harmonogram działania 3 punktów stałych, wraz z ich filiami, w powiecie niżańskim na rok 2024, przedstawia tabela.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%