Zamknij
REKLAMA

Polskie Carcassonne z prestiżową nagrodą

09.49, 21.10.2022 StaszewskiR
Skomentuj
REKLAMA

W Centrum Geoedukacji w Kielcach po raz 24. odbyły się Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki. W ich trakcie wręczono statuetki Wędrowca Świętokrzyskiego, nagrody marszałka województwa dla osób, organizacji, samorządów i przedsiębiorców wyróżniających się w branży turystycznej.

W kategorii przedsiębiorstwo turystyczne nagrodę otrzymała firma "Kajakiem.pl" z Jędrzejowa, która od 20 lat organizuje spływy kajakowe rzeką Nidą. W kategorii osobowość turystyczna wyróżnieniem uhonorowany został Grzegorz Szymański, właściciel Zagrody Ekologicznej "Ostoja Dworska" w Leśnicy. Za najlepszą atrakcję turystyczną uznano Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, a gminą turystyczną została podkielecka Morawica. W kategorii organizacja turystyczna nagrodzono Stowarzyszenie Gmin "Geopark Świętokrzyski".

Statuetkę SUPER Wędrowca Świętokrzyskiego, za wybitne zasługi dla rozwoju turystyki w regionie, otrzymała gmina Szydłów.

"To zabytkowe miasteczko otoczone średniowiecznymi murami i pachnące śliwką. Oferta Szydłowa jest oparta o historyczny XIV-wieczny układ urbanistyczny zawierający elementy architektoniczne i przestrzenne średniowiecznego miasta. Do najważniejszych zabytków miasteczka zaliczają się: mury obronne wraz z Bramą Krakowską, zespół zamkowy (Pałac Królewski Władysława Jagiełły, multimedialne Muzeum Zamków Królewskich, Brama Zamkowa), kościół św. Władysława, kościół Wszystkich Świętych, synagoga. Jagielloński Pałac Królewski to jedyna, integralnie zachowana, średniowieczna rezydencja królów polskich w dawnych granicach Królestwa Polskiego. W historyczną ofertę Szydłowa wpisuje się coroczny Turniej Rycerski o Złotą Ostrogę Jagiellonów" - czytamy w uzasadnieniu kapituły nagrody.

Zwrócono również uwagę na fakt, że ostatnie prace rewitalizacyjne wzbogaciły znacząco turystyczną ofertę Szydłowa. W 2019 r. odnowione zostały zabytki miasta, a w latach 2021/22 przebudowano parking turystyczny, wybudowano nowy budynek Centrum Informacji Turystycznej i stworzony park miejski.

Za bardzo ciekawą atrakcję uznano możliwość nocnego zwiedzania Szydłowa, a także cykl filmów promujących miasteczko i jego zabytki "Odkrywaj Szydłów". Cotygodniowe odcinki cieszące się dużą popularnością widzów sprawiają, że Szydłów staje się coraz bardziej rozpoznawalny.

W imieniu samorządu miasta i gminy statuetkę SUPER Wędrowca Świętokrzyskiego z rąk wicemarszałka województwa Tomasza Jamki odebrał burmistrz Szydłowa Andrzej Tuz. W gali uczestniczyły również osoby na co dzień pracujące na turystyczną markę Szydłowa: Maria Stachuczy - dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury oraz Piotr Walczak odpowiedzialny w Urzędzie Miasta za promocję gminy.

Fot. arch.

(StaszewskiR)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%