Wydarzenie organizują wspólnie Stowarzyszenie Avito Vivit Honore, Stowarzyszenie „Osieczanie” oraz samorząd miasta i gminy Osiek. Będzie miało dwie odsłony. W pierwszej zobaczyć będzie można inscenizację bitwy o Osiek, która miała miejsce w dniu 11września 1939 roku.
Niedługo po ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę polscy żołnierze bronili przedpola przeprawy na Wiśle w rejonie Osieka, niezbędnej do ewakuacji oddziałów Grupy Operacyjnej „Jagmin”. Na pozycje polskich 23 Dywizji Piechoty i 55 Dywizji Piechoty Rezerwy Armii „Kraków” uderzył cały niemiecki VII Korpus Armijny.
Wojska niemieckie zaatakowały Polaków, którzy obsadzili pozycje w Osieku. W początkowej fazie bitwy oddziały polskie, osłabione ciężkim i celnym ogniem artyleryjskim, musiały opuścić miasto. Jednak po przegrupowaniu, siły GO „Jagmin” przypuściły kontratak, w wyniku którego je odbiły. Sytuacja powtarzała się kilkukrotnie. Osiek aż trzy razy znajdował się w rękach hitlerowców.
– Pokażemy przełomowy moment bitwy, w którym ostatkiem sił Polscy żołnierze przeprowadzili kontratak na nacierające jednostki niemieckie. Ten desperacki manewr odrzucił Niemców i pozwolił na dokonanie udanej przeprawy przez rzekę Wisłę przez zbudowaną w ciągu zaledwie kilkunastu godzin przeprawę mostową – mówi Paweł Krakowiak, pomysłodawca historycznego spektaklu.
W drugiej części inscenizacji zaprezentowana zostanie historia ostatniego żołnierza września, majora Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal, w 85. rocznicę jego śmierci. Bohaterski dowódca, ze swoim Wydzielonym Oddziałem Wojska Polskiego działał na terenie ziemi świętokrzyskiej do kwietnia 1940 r.
Organizatorzy widowiska poszukują statystów, którzy chcieliby wcielić się w role uciekających mieszkańców na samym początku inscenizacji bitwy o Osiek.
"To nie tylko świetna zabawa, ale też piękna pamiątka – uczestnicy będą uwiecznieni na zdjęciach i w relacjach z tego historycznego wydarzenia. To okazja, aby stać się częścią widowiska i przeżyć coś naprawdę niecodziennego" - zachęcają organizatorzy.
Stroje trzeba zorganizować sobie we własnym zakresie – najlepiej coś prostego, np. stara walizka, chusta czy płaszcz.Chętni do udziału w historycznym spektaklu mogę się zgłaszać do poniedziałku za pośrednictwem facebookowej strony Stowarzyszenia "Osieczanie".
[ZT]225339[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz