[FOTORELACJA]8722[/FOTORELACJA]
Mieszkańcy Gietrzwałdu i okolicznych miejscowości, wspierani przez środowisko powiązane z Grzegorzem Braunem, że budowa centrum nie tylko zakłóci duchowy charakter tego miejsca, ale również zagraża środowisku. Centrum ma pełnić funkcję magazynową odpadów, w tym ponad 3 tysiące ton odpadów niebezpiecznych rocznie. Dodatkowo planowany ruch ciężarówek (160 TIRów dziennie) budzi obawy o hałas, zanieczyszczenie i degradację okolicznej przyrody, która objęta jest ochroną prawną w ramach Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Pasłęki.
W Stalowej Woli i Nisku, podobnie jak w innych miastach, protestujący z transparentem i ulotkami wyrazili swój sprzeciw oraz informowali o negatywnych konsekwencjach inwestycji. Skandowali hasła takie jak „Stop Lidl – Gietrzwałd to nie śmietnik!” oraz rozdawali ulotki
Sieć Lidl utrzymuje, że inwestycja jest zgodna z przepisami prawa i będzie realizowana zgodnie z najwyższymi standardami ekologicznymi. Jednak wójt gminy Gietrzwałd podczas procedury decyzyjnej nie uwzględnił wpływu inwestycji na Sanktuarium, co spotkało się z ostrą krytyką mieszkańców. Wiceminister rolnictwa, Szymon Giżyński, anulował decyzję o odrolnieniu terenu, jednak później została ona ponownie wydana.
Obecnie trwają dwa postępowania administracyjne, które mają na celu podważenie pozwolenia na budowę. Protestujący zapowiadają kolejne akcje, a organizatorzy wzywają do wsparcia finansowego i czynnego udziału w inicjatywie.
AKTUALIZACJA. Lidl przesłał nam swoje stanowisko. Poniżej publikujemy jego treść:
"Szanowni Państwo,
w związku z decyzją administracyjną obecnie nie prowadzimy żadnych prac związanych z potencjalną inwestycją Lidl Polska we wskazanej lokalizacji.
Chcemy podkreślić, że na wspomnianym terenie miałoby potencjalnie powstać centrum dystrybucji Lidl Polska. Informacje o planowanym składowisku odpadów są fałszywe. Główną funkcją potencjalnego obiektu byłaby dystrybucja przede wszystkim produktów spożywczych do kilkudziesięciu sklepów Lidl Polska zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województw ościennych. Planowane w tym rejonie centrum obsługiwałoby wyłącznie polskie sklepy naszej sieci.
Obecnie w Polsce funkcjonuje 13 takich centrów dystrybucji Lidl Polska. Każde z nich pozwala na komfortową pracę ponad 1000 osób w regionie, a w samych centrach dystrybucji powstaje każdorazowo 200-250 nowych miejsc pracy. Naszym celem jest, aby być „dobrym sąsiadem” społeczności lokalnych, dlatego zapewniamy nowoczesne wyposażenie, dzięki któremu hale magazynowe są bezpieczne oraz ciche. Stosowane w naszych budynkach ekologiczne technologie pozwalają na znaczne zminimalizowanie wpływu na środowisko naturalne. Doskonałym przykładem jest Centrum Dystrybucji w Dobroszycach. W obiekcie zastosowano instalację fotowoltaiczną, która jest w stanie pokryć około 20 proc. całorocznego zapotrzebowania magazynu na energię elektryczną. Ponadto wprowadzono system odzysku ciepła z instalacji chłodniczych – rozwiązanie przyjęte od wielu lat jako standard dla wszystkich obiektów sieci Lidl Polska. Magazyn ma także własne ujęcie wody dla celów technologicznych oraz system wykorzystania wody deszczowej w instalacjach sanitarnych. Zastosowano również dodatkowe naświetlenia w ścianach zewnętrznych, znacznie zwiększające udział światła naturalnego w magazynie. W naszych centrach dystrybucji nie składujemy odpadów, tylko zbieramy je i przekazujemy je wyspecjalizowanym w tym zakresie firmom. Dążymy do redukcji plastiku oraz prowadzenia gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym, dlatego dbamy o recykling surowców i ponowne ich wykorzystanie. Dzięki takim rozwiązaniom wspieramy działania na rzecz ochrony klimatu, a co za tym idzie – troszczymy się o społeczeństwo."
Zbyszek19:45, 17.02.2025
Co niektórzy stracili już rozum i poczucie własnej wartości,co ma sanktuarium do lidla,być może będą teraz okazyjnie kupować dary z sanktuarium aby przeżyć,ech niby ludzie a zachowują sie jak gatunek podrzędny,napisał bym tak ,dobra nie budujmy sklepów twórzmy kościoły one nas wyżywią ,czym wiarą,modlitwą,według mnie tylko dobra wola i chęć stoi na tej przeszkodzie ,ktoś prawdopodobnie z zakonu maryii *%#)!& a dewoty opanowały scenę i chcą bronić do upadłego pustej modlitewnej świątyni odwiedzanej sporadycznie,ale widać niektórym zamiast włosów na głowie rosną problemy i to nie swoje,tym bardziej że Lidl nie planuje tam budowy czegokolwiek poza centrum dystrybucyjnym,widać mało kto wie co to jest,czysta farsa!
sikmik11:30, 22.02.2025
budujta aż zbudujeta
0 0
Wszędzie muszą być Lidle? Magazyny szpecą, a jeżeli obok jest sanktuarium, nie powinni tam budować tego szkaradzieństwa.