Już w marcu Stalowa Wola stanie się centrum międzynarodowej dyskusji o globalnym bezpieczeństwie i technologiach przyszłości. Kongres SpaceShield Summit 2026 zgromadzi w naszym mieście liderów sektora kosmicznego, wojskowych oraz inżynierów. To pierwsze tego typu wydarzenie na Podkarpaciu, które łączy świat nauki z realnymi potrzebami armii i biznesu.
W dniach 3–4 marca 2026 roku Stalowa Wola będzie gościć wizjonerów i ekspertów, którzy wezmą udział w SpaceShield Summit. W dobie rosnących napięć geopolitycznych i wyścigu technologicznego, wydarzenie to ma na celu nie tylko wymianę wiedzy, ale przede wszystkim wypracowanie konkretnych rozwiązań na styku sektora cywilnego i obronnego.
Organizatorem wydarzenia jest Stalowowolska Agencja Rozwoju Regionalnego (StARR) w ramach projektu Space 4 Talents. Jak podkreślają organizatorzy, wybór lokalizacji nie jest przypadkowy – miasto konsekwentnie buduje swoją pozycję jako ośrodka nowych technologii.
– To pierwsze tego typu wydarzenie organizowane na Podkarpaciu. SpaceShield Summit to coś więcej niż konferencja. To platforma dialogu i miejsce dla tych, którzy chcą być o krok przed innymi – zaznacza Jacek Śledziński, Prezes Zarządu StARR.
Kongres ma stać się przestrzenią dla inżynierów, naukowców oraz przedstawicieli sektora publicznego, gdzie innowacje spotkają się z praktyką.
Jednym z głównych tematów szczytu będą technologie dual-use (podwójnego zastosowania), czyli rozwiązania cywilne, które mogą być wykorzystane przez wojsko. Eksperci zwracają uwagę, że przestrzeń kosmiczna stała się kluczowa dla funkcjonowania nowoczesnego państwa – od gospodarki po obronność.
– Przestrzeń kosmiczna przestała być jedynie obszarem eksploracji naukowej, a stała się miejscem wyścigu technologicznego, który stanowi istotną rolę w funkcjonowaniu systemu bezpieczeństwa państwa – tłumaczy płk Marcin Mazur, Wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA.
W trakcie paneli dyskusyjnych poruszone zostaną tematy związane z zagrożeniami takimi jak ataki cybernetyczne, zagłuszanie sygnałów satelitarnych czy przejmowanie danych.

Uczestnicy mogą liczyć na dwa dni intensywnych spotkań. W agendzie wydarzenia przewidziano:
Prelekcje ekspertów z sektora space & defence oraz środowiska akademickiego.
DEMO DAY – prezentacje najnowszych technologii i projektów badawczo-rozwojowych.
Panele dyskusyjne o wyzwaniach przyszłości.
Sesje matchmakingowe – spotkania ułatwiające nawiązywanie współpracy biznesowej i inwestycyjnej.
Nad merytoryczną stroną wydarzenia czuwa Rada Programowa, w skład której weszli eksperci m.in. z AGH, CBK PAN, Agencji Rozwoju Przemysłu, Polskiej Grupy Zbrojeniowej czy Europejskiej Agencji Kosmicznej.
– Naszą rolą jest współtworzenie wizji programu: wskazywanie kluczowych kierunków rozwoju, realnych zagrożeń w kosmosie i tematów, które w najbliższych latach będą miały największe znaczenie dla bezpieczeństwa państw – mówi Maciek Myśliwiec, CEO Space Agency i członek Rady Programowej.
Rejestracja na wydarzenie jest już otwarta. Szczegółowe informacje dla uczestników oraz firm zainteresowanych partnerstwem dostępne są na oficjalnej stronie projektu: www.space4talents.pl/summit/pl.
SpaceShield Summit to dowód na to, że Stalowa Wola inwestuje w przyszłość, stając się ważnym punktem na mapie innowacji i bezpieczeństwa Polski.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Pasaż Dominikański w Tarnobrzegu - wkrótce OTWARCIE
Przecież za budynkiem Action od lat jest WC ekologiczne.
Mania
19:20, 2026-03-04
Ogród Saski w Sandomierzu bez ptasich gniazd
Pan Sułek pier...li jak potluczony... 🤦♂️🤦♂️ Niech przyjedzie do Sandomierza w drugiej połowie roku i niech stanie pod gniazdami 10 minut. Zobaczy wówczas na co stać jego ukochane gawrony i gołębie... Wówczas nie usłyszy słynnego zdania: " Kocham pana panie Sułku"...
Leon
17:23, 2026-03-04
Będą kontrole deklaracji śmieciowych w Tarnobrzegu
A to cfaniaki jedne, no, żyją naszym, płacących kosztem. Do lochu z niemi.
Obsługa lochu
16:39, 2026-03-04
Pasaż Dominikański w Tarnobrzegu - wkrótce OTWARCIE
Kibelek będzie czy w razie potrzeby za krzaczek trzeba się będzie udać?
?????
14:52, 2026-03-04