Policjanci uczestniczyli w spotkaniu z księżmi dekanatów Nisko, Rudnik nad Sanem i Ulanów. Dotyczyło ono prób oszustw "na policjanta" czy "na pracownika banku" metodą "spoofingu", która coraz częściej jest powodem strat oszczędności całego życia. Uczestnicy dowiedzieli się o metodach działania oszustów, a w ramach współpracy będą informować wiernych o tego typu zagrożeniach.
Wczorajsze spotkanie odbyło się na plebanii Kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Nisku.
Spoofing telefoniczny to nic innego, jak coraz popularniejsze oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar i udawać inną osobę. Technicznie spoofing jest dziś możliwy, głównie dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Przy ich wykorzystaniu dzwoniący może, w niemal dowolnej usłudze, ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia, jako numer dzwoniącego. Policjanci nie mają możliwości technicznego zablokowania spoofingu, gdyż telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, lecz komputerowej. W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów.
Sprawcy wykorzystują różne sposoby, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego. Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem. W większości rozmów pojawiają się jednak dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia. Zwykle oszuści namawiają ofiary do przelania pieniędzy na dane konto. Przekonał się o tym m.in. ksiądz z Koprzywnica w powiecie sandomierskim:
Księdzu z Koprzywnicy skradziono 600 tys. zł!
Dlatego w ramach współpracy, we wszystkich kościołach na terenie powiatu niżańskiego, zostanie odczytany komunikat przygotowany przez policjantów wzywający wiernych do czujności w momencie, gdy telefonicznie ktoś zwraca się do nich, podając się za policjanta czy pracownika innej instytucji. Poruszona została również kwestia odnośnie przestrzegania reżimu sanitarnego w obiektach sakralnych, zwracania uwagi na podstawowe zasady, takie jak noszenie maseczek, dystans społeczny i dezynfekcja.
Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
hehehe12:16, 21.01.2022
0 0
oszusci okradaja oszustow 12:16, 21.01.2022
wieśniak14:05, 21.01.2022
0 0
A co, une telewizyji nie oglondajo? Zyjo w niebie cy na ziemi, he? U nos we wsi kazdy mo telewizyje a une nie? 14:05, 21.01.2022
.21:12, 21.01.2022
0 0
Dobrze, że nie na wnuczka... 21:12, 21.01.2022
ciekawy12:11, 22.01.2022
0 0
A co z oszustwami na zycie wieczne? 12:11, 22.01.2022