Sandomierz - wiadomości, informacje - Tygodnik Nadwiślański

Zamknij

Dodaj komentarz

Sandomierz, gm. Samborzec. Pobiegli po zdrowie i ... wyjątkowe sandały [zdjęcia]

MPlaza 17:05, 03.10.2021 Aktualizacja: 01:39, 25.10.2025
Skomentuj Sandomierz, gm. Samborzec. Pobiegli po zdrowie i ... wyjątkowe sandały [zdjęcia]

Trzydziestu biegaczy rywalizowało w niedzielę, 3 października o sandały bł. Wincentego Kadłubka. Organizatorzy biegu, nawiązując do postaci pierwszego polskiego kronikarza, biskupa krakowskiego i prepozyta sandomierskiej kolegiaty, propagowali aktywny tryb życia oraz roślinną dietę.

Zawodnicy - biegacze, ale również 18 miłośników nordic walking - wyruszyli z dziedzińca Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Do pokonania mieli pięciokilometrową, malowniczą trasę, wiodącą do siedziby Fundacji Świętokrzyski Ogród Inspiracji Anny i Jacka Przybyszów w Andruszkowicach w gminie Samborzec.

Jako pierwszy dotarł na metę sandomierzanin Tomasz Soboń. - Bieg był dość trudny, ponieważ na trasie było sporo podbiegów. Taka jest jednak specyfika Sandomierza i okolic. Jeśli ktoś tutaj biega, jest do tego przyzwyczajony - powiedział zwycięzca.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Agnieszka Kwasek z Chobrzan w gminie Samborzec, reprezentująca Klub Biegacza "Witar" w Tarnobrzegu. Zawodniczka nie kryła radości. - Satysfakcja z wygranej jest tym większa, że trasa tego biegu jest wymagająca. Biegam przede wszystkim amatorsko, dla siebie, ale jeśli czas na to pozwala, startuję w zawodach - mówiła pani Agnieszka.

Zwyciężczyni podkreśliła, że Jarski Bieg na Zdrowie! o ... Sandały bł. Wincentego Kadłubka jest szczególny, choćby ze względu na trofeum. - Rzadko zdarza się, aby zawody miały nagrodę tak niezwykłą. Trzeba włożyć sporo wysiłku w to, żeby ją przygotować - dodała Agnieszka Kwasek.

Sandały bł. Wincentego Kadłubka zostały wykonane z ceramiki według pomysłu inicjatorki biegu Anny Przybysz, w dwóch wersjach - damskiej i męskiej. Poszkliwione zostały przez Monikę Maj w pracowni działającej przy Stowarzyszeniu na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Tratwa",

- Takie sandały niosły mistrza Wincentego przez Europę. Zaprowadziły go także w okolice Andruszkowic, gdy wędrował z Krakowa do Sandomierza, aby zostać prepozytem tutejszej kolegiaty. Zrobione zostały według mody średniowiecznej. Rzucone są jeden na drugi, dając - co jest symboliczne - kształt krzyża. Nawiązują one także do ceramiki znalezionej na Wzgórzu Świętojakubskim w Sandomierzu - opisywała nagrodę Anna Przybysz.

Organizatorka biegu wyjaśniła, że wydarzenie nawiązuje do postaci błogosławionego z jeszcze jednego powodu: mistrz Wincenty był prekursorem podawania na polskie stoły jarzyn, ziół i przypraw. Bycie zdrowym traktował jako wymóg, dzięki temu można było dobrze służyć innym ludziom i ojczyźnie.

Gratulacje biegaczom składali: Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza, Witold Surowiec, wójt gminy Samborzec i jego zastępczyni Ewa Drzazga.

Podczas pikniku rodzinnego, zorganizowanego po biegu w ogrodzie fundacji, organizatorzy i zaproszeni przez nich goście przekonywali uczestników do zdrowej, opartej na owocach i warzywach, diety. Można było kupić książki na ten temat, a także spróbować jarskich przysmaków. Serwowały je członkinie Stowarzyszenia Sandomierski Szlak Jabłkowy oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Zawierzbia. Furorę zrobiły "picburgery".

- Prawdziwe burgery opierają się na mięsie. W naszych go nie ma, dlatego jeden z kolegów nadał im nazwę "picburgerów". Kotlety zrobione są z soczewicy i kaszy. Do bułki wkładamy również warzywa. Wyglądają i smakują jak typowe hamburgery, ale są zdrowsze - wyjaśniła Lucja Rugała, radna gminy Samborzec, członkini KGW w Zawierzbiu.

Panie serwowały również między innymi bigos wegetariański, sałatkę z jarzynami, tofu i ziarnami słonecznika oraz koktajle owocowo-warzywne.

Wśród uczestników wydarzenia był Jacek Łabudzki, lekarz i ultramaratończyk z Sandomierza. Dołączyli do niego koledzy medycy z Zakopanego, Oświęcimia i Krakowa. - Mamy spotkanie grupy studenckiej. Postanowiliśmy połączyć je ze startem. Ten bieg i towarzyszący mu piknik rodzinny to wydarzenia wyjątkowe. Mają wspaniałą atmosferę. Wszyscy bardzo dobrze się tutaj czują - podkreślił Jacek Łabudzki.

Na zakończenie uczestnicy mogli wziąć udział we mszy świętej, odprawionej przed figurą bł. Wincentego Kadłubka.

 

(MPlaza)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Setki wiernych przeszły Plenerową Drogę Krzyżową

Setki...? Panie Kamilu bez przesady...

...

20:38, 2026-04-03

Powstała miniatura filmowa o Tarnobrzegu

Cudne, wzruszające, piękne.

Pisdopiachu

16:12, 2026-04-03

Nasze mażoretki mistrzyniami świata [ZDJĘCIA]

Powiem tak to wsxystko jest mega snieszne i robienie wody sodowej z mozgu dzieciom jak i rodzicom.. Dzis 3 osoby rejestruja federacje i juz robia mistrzostwa polski czy swiata tzn Jozek Baska i Danka zjezdzaja jedni z kielc drudzy rzeszowa trzeci Tarnobrzeg i robia mistrzostwa Polski hihi a trenerka to Pani bez ogłady , szacunku dla ludzi,szczegolnie rodzicow i dzieci na treningu ,poziom zerowy...totalne dno ucieklam jak kilku innych rodzicow po 2 spotkaniach z tą nawiedzoną osobą.Mam troche szacunku dla siebie i dziecka. Zreszta wystarczy pojsc zobaczyc jak wygladaja odzywki na treningu i po. Tworzy sie teraz tych organizacji tyle ze z przecietnego dziecka robi sie mistrza Polski hihi Oczywiscie nie Polski tylko danej akurat organizacji stowarzyszenia.Dotyczy to wszystkich pseudo wyjazdow z roznych dyscyplin.

Żenada

16:08, 2026-04-03

Powstanie Sandomierska Aleja Gwiazd?

rzeczywiście radni obudzili się aleję gwiazd sobie urządzą a może weżmiecie się za porządki ulice bez tablic z nazwami ,tablice nieczytelne te nowe, remonty ulic byle jak wykonane widać że miasto opuszczone gospodarza brak a może atrakcją będzie osiedle budek dla jeży w Piszczelach które burmiszcz organizował

xxxx

16:06, 2026-04-03

0%