W sobotę odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające 160. rocznicę bitwy pod Jurkowicami. Była ona klęską powstańców styczniowych, którzy kilkanaście godzin wcześniej odnieśli sukces w walce z Rosjanami pod niedaleką Rybnicą.
Był to jeden z najkrwawszych bojów powstania styczniowego na Sandomierszczyźnie. Oddział powstańczy pod dowództwem kapitana Augusta Rosnera ps. Gustaw Róża 21 października 1863 roku, przemieszczając się z Rybnicy w kierunku Konar, wpadł w zasadzkę przygotowaną przez Rosjan we wsi Jurkowice (obecnie gm. Bogoria w powiecie staszowskim).
Walka trwała wiele godzin. Głównym punktem oporu stała się murowana owczarnia, w której murach żołnierze kpt. Rosnera wybili otwory strzelnicze. Ponawiane ataki Rosjan załamywały się w celnym ogniu powstańców prowadzonym z owczarni, a także karczmy i innych zabudowań wsi. W trakcie oblężenia budynków od kul powstańczych został ciężko ranny rotmistrz dragonów, Pleskaczewski (Polak z pochodzenia). Obrona powstańcza załamała się po podpaleniu zabudowań przez Rosjan oraz po wyczerpaniu amunicji.
W bitwie poległo około 90 powstańców, w tym również kpt. Rosner. Ciała poległych zwożono furmankami na pobliskie cmentarze - w Klimontowie i Olbierzowicach (gm. Klimontów). W tej drugiej miejscowości w mogile powstańczej spoczywają 52 osoby. W tym miejscu właśnie rozpoczęto w sobotę patriotyczne uroczystości.
Historyk, dr Cezary Jastrzębski podkreślił, że większość pochowanych w Olbierzowicach powstańców nie została zidentyfikowana. Wiadomo jednak, że w mogile złożono m.in. szczątki kapitana Rosnera. Modlitwę w intencji poległych na olbierzowickim cmentarzu poprowadził proboszcz miejscowej parafii ks. Zbigniew Kuras. Honorową salwę ku czci poległych oddali członkowie grupy rekonstrukcyjnej Żuławi Śmierci.
Następnie w kościele w Olbierzowicach mszy świętej w intencji poległych 160 lat temu przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
Wieczorem w Zespole Placówek Oświatowych w Jurkowicach odbył się koncert patriotyczny Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy.
Głównym organizatorem był Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, przy współpracy z Urzędami Gmin w Klimontowie i Bogorii, parafią pw. św. Wawrzyńca w Olbierzowicach oraz Zespołem Placówek Oświatowych w Jurkowicach. Wydarzenie było współfinansowane w ramach konkursu "Wdzięczni Bohaterom – Powstańcom Styczniowym, ogłoszonego przez Ministra Obrony Narodowej". Honorowy patronat objął nad nim Prezydent RP Andrzej Duda. "Tygodnik Nadwiślański" był patronem medialnym obchodów.
Więcej na ten temat w papierowym wydaniu "TN"
[FOTORELACJA]4995[/FOTORELACJA]
[ZT]204895[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz