Sandomierz - wiadomości, informacje - Tygodnik Nadwiślański

Zamknij

Dodaj komentarz

Gmina Dwikozy. Upamiętnili generała Józefa Dowbor-Muśnickiego

MPlaza 15:27, 08.08.2021 Aktualizacja: 04:39, 26.10.2025
Skomentuj Gmina Dwikozy. Upamiętnili generała Józefa Dowbor-Muśnickiego

Mieszkańcy Garbowa upamiętnili swojego krajana Józefa Dowbor-Muśnickiego. W niedzielę, 8 sierpnia uroczyście odsłonięto tam popiersie generała.

Popiersie stanęło na placu przy świetlicy wiejskiej, obok pomnika innego słynnego garbowianina - rycerza Zawiszy Czarnego. Inicjatorem upamiętnienia generała Dowbor-Muśnickiego było Stowarzyszenie Pamięci Zawiszy Czarnego Herbu Sulima z Garbowa.

 - Choć obaj żyli w całkiem innych czasach, wiele ich łączy, przede wszystkim to, że obaj urodzili się w Garbowie. Miejscowość ta należała do rodziny i Zawiszy, i Józefa Dowbor-Muśnickiego. Obaj mieszkali tu bardzo krótko, już w wieku około dziesięciu lat wyruszyli dalej w świat, w podobnym zresztą celu - aby zdobywać wykształcenie i ćwiczyć się w rynsztunku wojskowym. Obaj kochali swoją ojczyznę, walczyli o nią, a walcząc, wygrywali wielkie bitwy. Szybko z Garbowa wyjechali, ale nigdy o nim nie zapomnieli - mówiła Olga Gawron, prezes stowarzyszenia.

Generał, przypominała Olga Gawron, odwiedzał później swoją rodzinną miejscowość. Jego wizyty były w Garbowie wielkim wydarzeniem. Mieszkańcy witali go z ciekawością i podziwem. Dowbor-Muśnicki przekazał znaczną sumę pieniędzy na budowę tutejszej szkoły. Stowarzyszenie zdobyło niedawno protokół zebrania wiejskiego z 1918 roku, które opisuje ten fakt. Rękopis wzbogacił zasoby miejscowej izby pamięci.

Poseł Marek Kwitek podkreślił, że wydarzenie ważne jest nie tylko dla mieszkańców Garbowa i gminy Dwikozy. Jak powiedział, generał przywracany jest świadomości nas wszystkich.

- Tutaj zawsze był w sercach mieszkańców. Chodzi o gest zwrócenia uwagi na wybitnego syna ziemi sandomierskiej, znakomitego stratega i dowódcy, jednego z ojców niepodległości Polski. Niech ta postać będzie dla nas przykładem i wzorem postępowania, gdyż zasługuje na to - zaznaczył poseł Kwitek.

Wizerunek generała wykonany jest z brązu. Jego autorem jest kielecki rzeźbiarz Sławomir Micek. Pomnik odsłonili: senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej, poseł Marek Kwitek, wicestarosta sandomierski Paweł Niedźwiedź, prezes Olga Gawron i wójt gminy Dwikozy Marek Łukaszek. Popiersie poświęcił ksiądz Sławomir Świstak, proboszcz parafii w Górach Wysokich.

Marcin Ciastek, Leopold Kowal i Tadeusz Turbakiewicz podkreślili, że odsłonięcie pomnika jest dla nich wielkim wydarzeniem. - Kochamy obu naszych wielkich bohaterów - generała Dowbor-Muśnickiego i Zawiszę. Generał cały czas jest w naszej pamięci - zapewniali garbowianie.

 - Dla nas, mieszkańców bardzo ważna jest również obecność na uroczystości żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej imienia gen. Dowbor-Muśnickiego z Międzyrzecza. Przyjechali do nas z tak daleka, aż z Lubuskiego, aby pełnić wartę honorową - dodał Wit Ciastek.

Uroczystość uświetnił również koncert pieśni patriotycznych i defilada wojskowa. Odbył się pokaz broni oraz piknik z poczęstunkiem. Przed oficjalną uroczystością odprawiona została msza św.

Koszt postawienia popiersia wyniósł 22 tys. zł. Sfinansowało go Stowarzyszenie Pamięci Zawiszy Czarnego Herbu Sulima z Garbowa, przy wsparciu Urzędu Gminy w Dwikozach.

 

yznę, walczyli o nią, a walcząc, wygrywali wielkie bitwy. Szybko z Garbowa wyjechali, ale nigdy o nim nie zapomnieli - mówiła Olga Gawron, prezes stowarzyszenia.

Generał, przypominała Olga Gawron, odwiedzał później swoją rodzinną miejscowość. Jego wizyty były w Garbowie wielkim wydarzeniem. Mieszkańcy witali go z ciekawością i podziwem. Dowbor-Muśnicki przekazał znaczną sumę pieniędzy na budowę tutejszej szkoły. Stowarzyszenie zdobyło niedawno protokół zebrania wiejskiego z 1918 roku, które opisuje ten fakt. Rękopis wzbogacił zasoby miejscowej izby pamięci.

Poseł Marek Kwitek podkreślił, że wydarzenie ważne jest nie tylko dla mieszkańców Garbowa i gminy Dwikozy. Jak powiedział, generał przywracany jest świadomości nas wszystkich.

- Tutaj zawsze był w sercach mieszkańców. Chodzi o gest zwrócenia uwagi na wybitnego syna ziemi sandomierskiej, znakomitego stratega i dowódcy, jednego z ojców niepodległości Polski. Niech ta postać będzie dla nas przykładem i wzorem postępowania, gdyż zasługuje na to - zaznaczył poseł Kwitek.

Wizerunek generała wykonany jest z brązu. Jego autorem jest kielecki rzeźbiarz i artysta Sławomir Micek. Pomnik odsłonili: senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej, poseł Marek Kwitek, wicestarosta sandomierski Paweł Niedźwiedź, prezes Olga Gawron i wójt gminy Dwikozy Marek Łukaszek. Popiersie poświęcił ksiądz Sławomir Świstak, proboszcz parafii w Górach Wysokich.

Marcin Ciastek, Leopold Kowal i Tadeusz Turbakiewicz podkreślili, że odsłonięcie pomnika jest dla nich wielkim wydarzeniem. - Kochamy obu naszych wielkich bohaterów - generała Dowbor-Muśnickiego i Zawiszę. Generał cały czas jest w naszej pamięci - zapewnili garbowianie.

- Dla nas, mieszkańców bardzo ważna jest również obecność na uroczystości żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej imienia gen. Dowbor-Muśnickiego z Międzyrzecza. Przyjechali do nas z tak daleka, aż z Lubuskiego, aby pełnić wartę honorową - dodał Wit Ciastek.

Uroczystość uświetnił również koncert pieśni patriotycznych i defilada wojskowa. Odbył się pokaz broni oraz piknik z poczęstunkiem. Przed oficjalną uroczystością odprawiona została msza św.

Koszt postawienia postumentu wyniósł 22 tys. zł. Sfinansowało go Stowarzyszenie Pamięci Zawiszy Czarnego Herbu Sulima z Garbowa, przy wsparciu Urzędu Gminy w Dwikozach.

 

(MPlaza)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Zderzenie samochodu z motocyklem w Tarnobrzegu

Proszę rodzinę nastolatka o kontakt - przekażę przydatne informacje tel. 783 903 941

DOMINIK K

10:42, 2026-06-25

Przejazd na Trześniowskiej paraliżuje ruch

Przejazd na Trzesniowskiej od dziesięcioleci korkuje, utrudnia, dezorganizuje, uprzykrza życiie kierowcom, pasażerom, mieszkańcom, turystom. Wszyscy tracą nerwy, czas, zdrowie, pieniądze. Podjęcie decyzji o budowie np. wiaduktu jest zbyt trudne dla osób decyzyjnych, brakuje nacisków i mocy sprawcze. W Polsce od kilku dekad powstają nowe drogi, węzły komunikacyjne, autostrady a w Sandomierzu przejazd na Trzesniowskiej i Lwowska Bis są szczytem inżynierii drogowej niemożliwej do zrealizowania. Najlepiej każdej sandomierskiej władzy wychodzą imprezy i pokazywanie się na ściankach z uśmiechem i samozadowoleniem na twarzach. A realne, dotkliwe, trwające od dekad problemy są poza możliwością ich rozwiązania. Mam wrażenie, że te drogowe inwestycje w Sandomierzu są co najmniej kosmicznej trudności.

Mieszkanka Sandomier

10:20, 2026-06-25

Obwiesili miasto reklamami

Wieszanie reklam w taki sposób świadczy o bezmózgowiu tego co to robił.

Musk

09:58, 2026-06-25

Zderzenie samochodu z motocyklem w Tarnobrzegu

Szkoda że zapomnieli napisać, że auto jadące przed motorkiem ustępowało pierwszeństwa pojazdowi wyjeżdżającemu z parkingu. Motorek jechał zbyt szybko i wyprzedzał na podwójnej ciągłej to auto które ustępowało.

Stefek

08:08, 2026-06-25

0%