Zamknij

Pompa ciepła - jak działa?

08:02, 22.04.2021 Katarzyna Dudek Aktualizacja: 14:51, 28.06.2021
Skomentuj

Wśród wielu urządzeń do ogrzewania wody i domu najbardziej opłacalnym rozwiązaniem są pompy ciepła, które w dobrych warunkach wykorzystują darmową energię naturalną w 75%, a tylko w 25% potrzebują energii ze źródeł nieodnawialnych. Dodatkowo ich praca jest całkowicie bezpieczna dla środowiska naturalnego. Jak działa pompa ciepła?

Czym jest pompa ciepła i jak działa?

Pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza, wody i gruntu, a jej działanie jest odwrotne do działania lodówki, jednak w obu urządzeniach zachodzą bardzo podobne do siebie procesy termodynamiczne. Źródłem ciepła lodówki jest jej wnętrze, czyli przechowywane w niej produkty, następnie oddaje je do pomieszczenia, w którym stoi. Natomiast pompa ciepła czerpie ciepło ze środowiska naturalnego i oddaje je do wnętrza budynku. Lodówka chłodzi wnętrze. W przypadku pompy nie wolno dopuścić do wychłodzenia jej obiegu zewnętrznego np. gruntu równocześnie przegrzewając budynek, w którym jest ona zamontowana.

Pompa ciepła powietrze-woda jest systemem grzewczym, który pozwala na ogrzanie domu i wody oraz na ochłodzenie domu latem. W większości energie pozyskuje ze źródeł odnawialnych. System o ile jest dobrze zamontowany, funkcjonuje niezawodnie przez wiele lat, nawet przy ujemnych temperaturach.

Rodzaje pomp ciepła

Na runku istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, które są podzielone na ze względu na miejsce czerpania energii. Wśród nich wyróżnić można:

  • Gruntowe pompy ciepła
  • - posiadają one wymiennik gruntowy, którym pobierają z ziemi potrzebną energię. W ziemi temperatura jest zawsze powyżej zera. W wymienniku krąży solanka - roztwór glikolu, który jest jest odporny na działanie ujemnych temperatur. Za jego pomocą woda jest podgrzewana, dzięki czemu zasilana jest instalacja grzewcza wewnątrz budynku.
  • Wodne pompy ciepła
  •  - są możliwe do wykorzystania, jeśli  w miejscu lokalizacji możliwy jest dostęp do stawu lub studni. Urządzania te są niezawodne bez względu na porę roku, gdyż woda głębinowa ma zawsze dodatnią temperaturę. Energia wodna podgrzewa wodę, która zasila instalację grzewczą, bądź powietrze, które nawiewa do pomieszczeń budynku.
  • Powietrzne pompy ciepła
  •  - to najczęściej wykorzystywane pompy ze względu na dużą wydajność oraz prostą instalację. Pompa ta podgrzewa wodę w instalacji grzewczej, a także powietrze w systemie nawiewnym dzięki energii pozyskanej z powietrza.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła składa się z kilku obiegów, połączonych ze sobą wymiennikami ciepła. Wyróżniamy:

  • obieg solanki

  1. - za jego pomocą odbierana jest energia cieplna z wody gruntowej, z ziemi lub z powietrza zewnętrznego, a następnie przenoszona do obiegu czynnika chłodniczego.
  2. obieg czynnika chłodniczego
  3. , który przenosi źródło energii cieplnej na wyższy poziom temperatury, umożliwiając jej wykorzystanie, a następnie oddanie do obiegu grzewczego.
  4. obieg grzewczy,
  5.  dzięki któremu ogrzewa się pomieszczenia w budynku.

 

Te trzy obiegi zamknięte są spójną całością prawidłowo dobranych elementów, które odpowiadają za odpowiednie przenoszenie energii.

Wśród wielu urządzeń do ogrzewania wody i domu najbardziej opłacalnym rozwiązaniem są pompy ciepła, które w dobrych warunkach wykorzystują darmową energię naturalną w 75%, a tylko w 25% potrzebują energii ze źródeł nieodnawialnych.

Artykuł sponsorowany

(Katarzyna Dudek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%