Zamknij

Jak ukryć przydomową oczyszczalnię ścieków?

10:00, 21.12.2022 Aktualizacja: 10:01, 21.12.2022
Skomentuj

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to obecnie niezwykle popularne rozwiązanie, które coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Osoby, które podjęły decyzję o budowie takiego systemu zastanawiają się jednak, jak podejść do tematu i przede wszystkim, w jaki sposób ukryć oczyszczalnię? Nie pozostaje więc nic innego, jak przyjrzeć się temu nieco bliżej i spróbować odpowiedzieć na najważniejsze pytania! Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to wymagające wyzwanie, ale koniec końców warto podjąć się jego realizacji. Wszystko za sprawą wielu atutów, jakie posiada tego rodzaju instalacja. Inwestycja, choć nie należy do najtańszych zwraca się bardzo szybko, a system ten będzie służyć nam bez żadnych problemów przez wiele lat.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - najważniejsze informacje

Przydomowe oczyszczalnie ścieków różnią się między sobą nie tylko rodzajem użytego złoża, ale też samą konstrukcją, wydajnością, wielkością zbiornika, sposobem odprowadzania oczyszczonych ścieków itd. Niezależnie od tego, działanie każdej przydomowej oczyszczalni jest bardzo podobne, a cała instalacja jest złożona z zaledwie kilku elementów. Najważniejszym z nich jest oczywiście sam zbiornik, w którym dochodzi do filtrowania, a następnie usuwania wszelkich nieczystości. Zbiornik jest zazwyczaj podzielony na dwie komory, gdzie dochodzi z reguły do procesów beztlenowo-tlenowych, a następnie tak oczyszczone ścieki są odprowadzane do gruntu lub wykorzystywane np. przy podlewaniu ogrodu.   

Budowa przydomowej oczyszczalni - od czego zacząć?

Zanim przystąpi się realizacji takiej inwestycji, trzeba oczywiście nabyć podstawową wiedzę na ten temat, a także przygotować się pod kątem formalnym. Jeśli chodzi o ten ostatni aspekt, standardowe przydomowe oczyszczalnie ścieków o niewielkiej wydajności nie potrzebują pozwolenia na budowę. Wystarczy jedynie zgłoszenie inwestycji we właściwym starostwie powiatowym, a razem z takim dokumentem należy dostarczyć m.in. projekt, dane techniczne, mapę terenową pozyskaną z wydziału geodezji itp. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami i w ciągu 21 dni inwestor nie otrzyma ze starostwa sprzeciwu, może przystąpić do budowy przydomowej oczyszczalni. Musi przy tym zachować jednak wszystkie normy, w tym wskazane w przepisach odległości.

Jak ukryć własną oczyszczalnię ścieków?

Większość instalacji ukryta jest oczywiście pod ziemią, ale niektóre elementy, w tym np. urządzenia dozujące, znajdują się ponad powierzchnią gruntu. Pojawia się więc pytanie o to, w jaki sposób skutecznie i przede wszystkim estetyczne można je ukryć? Jak się okazuje, jednym z najlepszych sposobów jest posadzenie odpowiednich roślin, które nie tylko będą pobierały z gleby nadmiar wody czy składników odżywczych, ale zamaskują miejsca, w których widoczne są elementy oczyszczalni. Roślinność powinna być dopasowana do podmokłych, niemal bagiennych warunków. Świetnie sprawdzą się tutaj w szczególności takie gatunki jak hibiskus, dąbrówka rozgłowa, rdest wężownik, proso rózgowate czy zioła, w tym głównie mięta.

Materiał zewnętrzny 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%