::photoreport{"type":"check-for-article","item":"8453"}
Burmistrz Klubińska nie kryła, że planowana jest likwidacja szkoły. Zastrzegła, że najpierw przygotowana zostanie uchwała intencyjna w tej sprawie.
Za likwidacją, jak tłumaczyła, przemawia demografia, czyli malejąca liczba dzieci oraz finanse – do subwencji oświatowej dla dwóch szkół samorząd dopłaca blisko 7 mln zł rocznie. – Gmina nie jest w stanie utrzymać dwóch szkół. Stoję przed ścianą, której głową nie rozbiję. To jest matematyka – przekonywała Aleksandra Klubińska, odwołując się do liczb.
Mieszkańcy wioski przypominali, że to oni budowali przed laty szkołę, a teraz pomagają w jej rozwoju. Mówili, że gmina nie ma prawa jej zamykać. Pytali burmistrz Klubińską, dlaczego w czasie kampanii wyborczej nie wspomniała o swoich planach wobec Niedźwic. Nie przekonały ich zapewnienia Aleksandry Klubińskiej, iż dopiero w listopadzie dowiedziała się, że sytuacja finansowa zmusi ją do zrobienia takiego kroku. Uczestniczki spotkania przypominały także, że jeszcze w grudniu, w czasie wigilii, usłyszały od pani burmistrz słowa: „śpijcie spokojnie”.
– Czy pani wie, jaka to trauma dla dzieci zmienić szkołę? – pytała jedna kobiet.
Do dyskusji włączyli się obecni na sali politycy. – Z własnej, nieprzymuszonej woli wzięła pani udział w wyborach. Pani obowiązkiem jest teraz prowadzić gminę i jej jednostki, szczególnie szkoły. To jest dobro, które powinno być ponad wszelkimi wyliczeniami. Nie można robić eksperymentów na dzieciach – powiedziała Agata Wojtyszek, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi, wiceminister obrony narodowej, związany z Niedźwicami podkreślał, że szkoła buduje tożsamość wioski i to ludzie powinni być najważniejsi. Zachęcał do tego, aby wspólnie wypracować dobre rozwiązanie dla placówki.
Aleksandra Klubińska zaproponowała, aby szkołę poprowadziło stowarzyszenie. Zaoferowała przy tym pomoc ze strony gminy. Mieszkańcy i nauczyciele nie zaaprobowali takiego rozwiązania. Wskazali na przykład Postronnej, gdzie stowarzyszenie zaprzestało działalności, a podstawówka przestała istnieć.
Dyrektor Krzysztof Chmielowiec przypominał, że szkoła ma na swoim koncie mnóstwo osiągnięć w różnorodnych konkursach i zawodach sportowych, także na szczeblu ogólnopolskim. Z aktywności na polu sportowym znana jest w całym regionie. Dzięki staraniom dyrekcji nauczycieli i społeczności lokalnej udało się zrealizować wiele inwestycji i wyposażyć ją w nowoczesne pomoce.
Więcej na ten temat będzie można przeczytać w papierowym wydaniu „Tygodnika Nadwiślańskiego”.
gospodarz wiejski21:34, 14.01.2025
Po co Wam szkoła ludzie???!!! zlikwidujcie szkołe, załóżcie 34 koło gospodyń wiejskich i 21 jednostkę OSP będą spotkania opłatkowe, dofinansowania do ogrzewania, nagrody, szczególnie przed wyborami.
A dzieci, a dzieci będziecie wozić do Koprzywnicy, najważniejsza jest tradycja kgw i bezpieczeństwo osp a dzieci, co tam smarkacze, nawet praw wyborczych nie mają.
Suter z KOPRZYWNICY 05:59, 15.01.2025
Weźcie i zacznijcie robić dzieci A nie pieski kupować to nie będą zamykać szkół ile chodzi do szkoły dzieci teraz i ilu jest nauczycieli żeby ich uczyć i jakie są koszta utrzymania A przede zamknięciem niech burmistrz zaczcznie też ciąć koszta w gminie w urzędzie premie itp osoby których jest za dużo w gminie
Pozostałe komentarze
Damy radę 22:22, 14.01.2025
Gmina Grębów również chcą 2 szkoły zlikwidować na rzecz Dps , wójt przed kamerami wymawiał słowa że to tylko głupie gadanie ludzi , rodzice zrobili wilki szum kuratorium było potwierdziło że szkoły nie mogą zamknąć bo wójt tak chce bo koszta , a to tylko ma rzecz Dps duża kasę za to wezmą , nie poddajcie się
Z daleka od sutrów22:42, 14.01.2025
Niech szuka oszczędności w szkole w Koprzywnicy . Bo tam dokłada najwięcej, prawie 6 ml. A dzieci też jakoś za wiele nie ma . Po co robić dwie kalsy po 12-13 dzieci. Zrobić jedną będzie 25 dzieci. I jaka oszczędność od razu na etatach .
ekonom23:53, 14.01.2025
Co to jest za słowo "oszczędność" w kontekście edukacjidzieci. Ludzie. Oszczędzajcie niech sobie na urzędnikach a nie na nauczycielach, edukacji dzieci oszczędzają.
Mieszkanka 23:26, 14.01.2025
Szkoła w Niedzwicach to szkoła z ogromnymi tradycjami. Od kilkudziesięciu lat nie było mowy o jej likwidacji, w tym roku przeszła remont. Nagle teraz , po objęciu władzy przez "uśmiechniętą koalicję 13 grudnia" "piniendzy nima i nie bendzie" i wszystko do likwidacji . Polacy kiedy Wy się ockniecie i raz na zawsze pogonicie z polskiej polityki i z Polski tych zdrajców, którzy jak widać od roku służą nie Polsce , a Niemcom, Ruskim i Brukseli???
EWE12:50, 15.01.2025
A ty komu służysz złodziejom i oszustom z poprzedniej władzy.
Tadek14:23, 15.01.2025
Mniej republiki babciu. Więcej modlitwy o rozum i miłosierdzie.
Krótkowzroczność 06:17, 15.01.2025
W gminie, gdzie funkcjonują dwie szkoły samorządowe – w Koprzywnicy i w Niedźwicach – pani burmistrz podjęła decyzję o zamknięciu szkoły w Niedźwicach, mimo że jej utrzymanie kosztuje mniej (2 mln zł) niż szkoły w Koprzywnicy (5 mln zł). Decyzja ta ma na celu ratowanie szkoły w Koprzywnicy, gdzie liczba uczniów jest niewiele większa niż w Niedźwicach, a klasy liczą czasem zaledwie 12 osób. Zamknięcie szkoły wiejskiej, mimo jej niższych kosztów, wydaje się być krokiem zmierzającym do wymuszenia na dzieciach z Niedźwic uczęszczania do szkoły w Koprzywnicy. Od lat widoczny był podział na klasy wiejskie i miejskie, a teraz szkoła w Koprzywnicy staje się priorytetem, mimo że jest w trudnej sytuacji. Taka decyzja, zamiast szukać długofalowych rozwiązań, wydaje się krótkowzrocznym działaniem mającym na celu pozyskanie uczniów kosztem społeczności wiejskiej.
Co jest grane?06:25, 15.01.2025
Coś tu nie gra, na szybcika jesienią robili ogromne remonty, pomy ciepła, panele fotowoltaiczne. Milionowe inwestycje Nawet nie poczekali do wakacji, tylko dzieci były bez ogrzewania przez kilka tygodni. A teraz po prostu miesiącach chcą likwidować i zamykać. Przecież to się kupy nie trzyma.
Galicjok12:14, 15.01.2025
Uczta roli dziadki. Parasol i bez szkoły umi liczyć. Po co wam szkoła?🤣
Twoja mama11:49, 16.01.2025
Twoja głowa w ciekawy sposób sygnalizuje że jest pusta
Nie małomiasteczkowy11:25, 18.01.2025
Otrzeźwieli wyborcy małomiasteczkowej Burmistrzyni z Dritter Weg? Przecież nie ważna jest likwidacja szkoły, ważne njebać PIS!
Darek11:57, 21.01.2025
Pewnie projekt wróci Pani Burmistrz nie odpuści tylko poczeka na odpowiedni moment.
Dyrekcja powinna szybko wyciągnąc wnioski z tej lekcji i przeanalizować sumiennie koszty . Szukać z nauczycielami innych sposobów finansowania bo temat wróci.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Zderzenie samochodu z motocyklem w Tarnobrzegu
Proszę rodzinę nastolatka o kontakt - przekażę przydatne informacje tel. 783 903 941
DOMINIK K
10:42, 2026-06-25
Przejazd na Trześniowskiej paraliżuje ruch
Przejazd na Trzesniowskiej od dziesięcioleci korkuje, utrudnia, dezorganizuje, uprzykrza życiie kierowcom, pasażerom, mieszkańcom, turystom. Wszyscy tracą nerwy, czas, zdrowie, pieniądze. Podjęcie decyzji o budowie np. wiaduktu jest zbyt trudne dla osób decyzyjnych, brakuje nacisków i mocy sprawcze. W Polsce od kilku dekad powstają nowe drogi, węzły komunikacyjne, autostrady a w Sandomierzu przejazd na Trzesniowskiej i Lwowska Bis są szczytem inżynierii drogowej niemożliwej do zrealizowania. Najlepiej każdej sandomierskiej władzy wychodzą imprezy i pokazywanie się na ściankach z uśmiechem i samozadowoleniem na twarzach. A realne, dotkliwe, trwające od dekad problemy są poza możliwością ich rozwiązania. Mam wrażenie, że te drogowe inwestycje w Sandomierzu są co najmniej kosmicznej trudności.
Mieszkanka Sandomier
10:20, 2026-06-25
Obwiesili miasto reklamami
Wieszanie reklam w taki sposób świadczy o bezmózgowiu tego co to robił.
Musk
09:58, 2026-06-25
Zderzenie samochodu z motocyklem w Tarnobrzegu
Szkoda że zapomnieli napisać, że auto jadące przed motorkiem ustępowało pierwszeństwa pojazdowi wyjeżdżającemu z parkingu. Motorek jechał zbyt szybko i wyprzedzał na podwójnej ciągłej to auto które ustępowało.
Stefek
08:08, 2026-06-25