[FOTORELACJA]6120[/FOTORELACJA]
- Szacujemy, że śmierć za pomoc Żydom poniosło od 750 do 1500 naszych rodaków. W tym właśnie rodzina Ulmów, a więc Józef, Wiktoria i ich siedmioro dzieci, w tym jedno będące w łonie matki. A także ośmioro ukrywanych przez nich Żydów. Ten przykład jest najbardziej rozpowszechniony, ale takich historii, zabijania całych rodzin, jest co najmniej kilka, a może i kilkanaście - mówi mówi dr Wojciech Hanus.
- Tę tragiczną historię trzeba pokazywać. Trzeba poprzez nią uczyć historii, uczyć o tym wielkim heroizmie i o tym, jak wielką cenę płacili Ci, którzy z odruchu serca pomagali innym ludziom w tych bezdusznych czasach. Staramy się w tym pomagać, wspierać działania IPN-u, pomagać w docieraniu z tą historią, poprzez tę wystawę, także do mieszkańców naszej części Podkarpacia i naszych zamkowych gości - dodaje Kamila Piech, członek Zarządu Fundacji Pro Arte Et Historia, zarządzającej Zamkiem w Baranowie Sandomierskim.
"Ekspozycja przedstawia losy, wydawałoby się zwykłej polskiej rodziny, a przecież jednocześnie wyjątkowej. Rodziny, której linia życia została poddana trybom okrutnej wojny i okupacji. Józef i Wiktoria Ulmowie nie poddali się biernie biegowi historii. Stali się jej aktywnymi uczestnikami, dostrzegając innych ludzi, którym należało udzielić pomocy. Stanęli po stronie dobra i sami dzielili się tym dobrem z innymi. Narodowość, wyznanie, różnice kulturowe, w obliczu terroru niemieckiej okupacji, stały się nieistotne, wagi nabrało człowieczeństwo. Pragnąc ochronić życie, sami je stracili" - czytamy w jej zapowiedzi.
24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W tym roku tego dnia mija także dokładnie 80 lat od zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów.
Wystawa „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” przygotowana została przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Autorami wystawy są dr Mateusz Szpytma (wiceprezes IPN), dr Wojciech Hanus (IPN Rzeszów), dr Maciej Korkuć (IPN Kraków). Autorką projektu graficznego jest Katarzyna Hudzicka-Chochorowska (IPN Rzeszów).
Wystawę można ją oglądać w Sali Portretowej w Zamku w Baranowie Sandomierskim.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Nie będzie referendum w sprawie secesji Chmielowa?
Co z oświetleniem ulicy koło huty w Chmielowie dziadostwo gminy nie stać ??
Max
07:04, 2025-12-19
Prezydent Tarnobrzega zapowiada zmiany w przedszkolach
Jak najbardziej się zgadzam , skoro liczba dzieci maleje to trzeba niestety ograniczyć liczbę opiekunek itp. Gdybym prowadził dajmy na to prywatna szkole i uczęszczało by do niej 80 dzieci , których rodzice płacą czesne, które wystarcza mi na pokrycie kosztów pracy 4 opiekunów to zatrudniam 4 , jeśli w kolejnym roku przychodzi jedynie 20 dzieci to stać mnie już tylko na zatrudnienie 1 opiekuna , wtedy albo musze zwolnić 3 osoby albo podnieść czesne . Pieniądze nie spadają z nieba , nawet te państwowe, aczkolwiek eduka ja jest najważniejsza warto do niej dopłacać tyle że ws,ystko w granicach rozsądku. Pozdrawiam pk74
Lisu
05:35, 2025-12-19
Z boiska do Bollywood [Czytaj w gazecie]
Juz jedna taka gwiazda byla z Bollywood
Zyczliwy
00:40, 2025-12-19
Prezydent Tarnobrzega zapowiada zmiany w przedszkolach
Ale jak nie wiadomo co zrobi. Szkoły mają być łączone z przedszkolami, dodatkowo nauczyciele, którzy mogą iść na emeryturę mają być zwalniani, a na ich miejsce zatrudniani młodzi, którzy będą zarabiać mniej Życzę powodzenia Panie Nowak, pozwy i odszkodowania się posypią. Zlikwidować SP 6, 7 i 8, to będą oszczędności.
Suzi
22:20, 2025-12-18