Podwodne miasto i tunele pod wodą w projekcie zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego - Tygodnik Nadwiślański
piątek, 20 maja
reklama

Podwodne miasto i tunele pod wodą w projekcie zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

0

W połowie września miasto podpisało umowę z biurem projektowym, które sporządzi koncepcyjny projekt zagospodarowania terenów nad tarnobrzeskim zbiornikiem. Wśród propozycji znalazły się pomosty i mola, tunele pod wodą, a także podwodne miasto i kładka w kształcie serca lub gitary.

W ramach II etapu zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego projektanci opracują nową koncepcję wjazdu nad jezioro, pomosty połączone z punktami gastronomicznymi oraz kolejnych obiektów do wydzierżawienia przez firmy handlowo-usługowe. Ponadto, w zakres planu koncepcyjnego włączona została baza noclegowa dla turystów, pola namiotowe i campingowe, kładki, posterunek dla służb ratowniczych, stanicy kajakowej wraz z infrastrukturą nawodną i kładkę nad kanałem.

Chcielibyśmy, by kładka miała nietuzinkowy wygląd, może będzie to serce, być może będzie to gitara. Rozważamy takie możliwości – informuje Joanna Kozub, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta Tarnobrzega.

Zobacz także:
– 250 tys. zł wpływu z opłat za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

W projekcie nie zabraknie również obiektów rekreacyjnych. W ramach koncepcji zaprojektowane zostaną nowe mola, pomosty, podwodne miasto, tunele w wodzie, ścieżka zanurzona w wodzie czy wieża typu sky walk. Dodatkowo opracowana zostanie koncepcja przebiegu dróg od ulicy Siarkowej do wyjazdu na ul. Wisłostrada, czy też umiejscowienia obiektów SPA, które będą możliwe do realizacji przez przyszłych inwestorów.

W ramach koncepcji wykonana zostanie wizualizacja poszczególnych elementów infrastruktury wraz z kosztorysem. Koncepcja powstanie do końca grudnia 2021 – informuje naczelnik.

O aspektach finansowych wspomniał prezydent Dariusz Bożek. – W latach 2020-2021 zainwestowaliśmy w infrastrukturę jeziora już 25,5 mln zł. Z tego kwota pozyskanego dofinansowania ze środków RPO Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 wyniosła 14,22 mln zł. Do roku 2023 na inwestycje nad jeziorem wydamy kolejne 17 mln zł. Daje to nam kwotę 42,5 mln zł, z czego dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych wyniesie 27,82 mln zł – mówi prezydent.

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.