Prehistoryczne groby, w tym z epoki brązu – wyjątkowe odkrycia w Wilczycach [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
reklama

Prehistoryczne groby, w tym z epoki brązu – wyjątkowe odkrycia w Wilczycach [zdjęcia]

1
1 z 37

Niezwykle ciekawe groby odsłonili archeolodzy podczas prac w Wilczycach. W jednym z nich złożono szczątki czterech zwierząt. Drugi natomiast zaskoczył badaczy wyjątkową konstrukcją i starannością wykonania. To kolejne cenne odkrycia na stanowisku, które zyskało już międzynarodowy rozgłos.   

Archeolodzy badają kolejny fragment lessowego wzgórza w Wilczycach. Po niecałych dwóch tygodniach pracy udało im się odkryć interesujące obiekty.

Najciekawszym z nich jest grób pochodzący najprawdopodobniej z wczesnej epoki brązu, z około 2300 – 1700 roku p.n.e. Reprezentuje on kulturę mierzanowicką. Znajdowały się w nim trzy szkielety psów i szkielet owcy.

 – Szczątki nie zostały tam bezładnie rzucone, a ułożone z pewną precyzją. Dwa szkielety starszych psów są złączone. Dlaczego? Tego nie wiemy. Z całą pewnością nie jest to jama gospodarcza, a obrzędowa, w której intencjonalnie złożono cztery zwierzęta – opowiada dr Tomasz Boroń, kierujący badaniami pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Archeolodzy spodziewają się, że w lessie poniżej szczątków zwierząt może znajdować się szkielet ludzki z darami grobowymi.

Unikatowy, w opinii badaczy, jest również odkryty obok grób niszowy kultury złockiej z późnego neolitu, czyli z przełomu IV i III tysiąclecia p.n.e. Jest on, jak wyjaśnia pracownik PAN, wyjątkowy pod względem konstrukcji. Cała nisza, czyli miejsce złożenia zwłok, jest wyłożone płytami kamiennymi.

Więcej na temat odkryć w Wilczycach w papierowym wydaniu “Tygodnika Nadwiślańskiego”.

1 z 37
Udostępnij

Jeden komentarz