Sandomierski festiwal filmowy nominowany do ważnej nagrody - Tygodnik Nadwiślański
piątek, 20 maja
reklama

Sandomierski festiwal filmowy nominowany do ważnej nagrody

0

Organizowany w Sandomierzu Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych został nominowany do nagrody Ambasadora Wschodu. Tytuł ten honoruje osoby i instytucje działające na terenie wschodniej Polski oraz jej pograniczu, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny tego terenu.  

Jesteśmy wdzięczni, że nasze 18-letnie starania zostały dostrzeżone. Konkurencję mamy bardzo silną, ale już nominacja jest dla nas wielkim wyróżnieniem – podkreśla Katarzyna Kubacka-Seweryn, pomysłodawczyni i dyrektor Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych.

W czasie sandomierskiego festiwalu prezentowane są filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Projekcjom towarzyszą spotkania autorskie, koncerty, wystawy i warsztaty. Głównymi nagrodami są honorowe wyróżnienia: Korona Sandomierska dla Reżyserek i Reżyserów NieZwykłych oraz Kamień Optymizmu dla Aktorek i Aktorów NieZwykłych. Od tego roku nagrody wybranym przez siebie artystom przyznaje młodzież z Gildii Szkół NieZwykłych. Na festiwalu goszczą najwybitniejsi twórcy polskiego kina.   

Tytuły Ambasadora Wschodu przyznawane są od 2013 roku, obecnie w następujących kategoriach: turystyka, biznes, projekt i samorząd. W każdym roku wręczana jest także Nagroda Specjalna za działania transgraniczne lub transregionalne oraz Tytuł Honorowego Ambasadora Wschodu za całokształt działalności.

Sandomierski festiwal został nominowany przez kapitułę nagrody w kategorii „projekt”. Jego konkurentami są: przedsięwzięcie „Łączy nas BUG” (woj. podlaskie), Teatr Wierszalin w Supraślu (woj. podlaskie), festiwal literacki „Patrząc na Wschód” (woj. podlaskie), wydarzenie Podlasie SlowFest by Łomża (woj. podlaskie), Międzynarodowy Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim (woj. mazowieckie), Zaduszki Jazzowe w Sokołowie Podlaskim (woj. mazowieckie),  Festiwal Turystyki Rowerowej – Roztocze bez granic (woj. lubelskie) oraz Wielki Gościniec Litewski (woj. mazowieckie).

Laureatów tegorocznej edycji Ambasadora Wschodu poznamy już 27 listopada. Statuetki zostaną wręczone podczas uroczystej gali w Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim.

na zdjęciu: Bohaterem ostatniej edycji Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych był Janusz Gajos. Otrzymał on statuetkę z krzemienia pasiatego, przyznawaną Aktorom NieZwykłym.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.