Zamknij

Sandomierskie nagrody Bonum Publicum wręczone. Przyznano również honorowe obywatelstwa miasta [zdjęcia]

21:32, 22.10.2022 MPlaza Aktualizacja: 05:27, 24.10.2022
Skomentuj

Grażyna Milarska i Bożena Ewa Wódz zostały uhonorowane Bonum Publicum - Nagrodą Miasta Sandomierza imienia Aleksandra Patkowskiego. Gala wręczenia nagród odbyła się w sobotę, 22 października, w Zamku Królewskim.

Grażyna Milarska została nagrodzona w kategorii "dokonania w zakresie kultury, utrwalania tradycji, pamięci historycznej, turystyki, ekologii, dobroczynności oraz kreowanie wszelkich form aktywności społecznej". Prof. Stanisław Adamczak, przewodniczący jury wyjaśnił, że została ona wyróżniona za wieloletnią, społeczną pracę na rzecz kultury i promocji Sandomierza. Wśród zasług laureatki wymienił organizowanie wyjątkowych w skali Polski inscenizacji "żywe obrazy historii", które wzbogacają od kilku lat odpust bł. Wincentego Kadłubka. Pani Grażyna jest również koordynatorką sandomierskiej edycji Narodowego Czytania.

Nagrodzona zaznaczyła, że przyznanie jej Bonum Publicum jest efektem pracy wszystkich ludzi, uczestniczących w organizowanych przez nią przedsięwzięciach oraz ich miłości do Sandomierza. Stwierdziła, że jest to nagroda dla niej najważniejsza. - Przyznana została za działania robione z miłości mojego serca, zgodnie z ideą patrona nagrody. Ja się dowiedziałam od Romana Koseły, że tutaj skrzypi oś świata, i ja chcę to młodzieży i dzieciom powiedzieć, że tu, na podlipiu, skrzypi oś świata, a w naszym wietrze tak naprawdę słychać melodie Mikołaja Gomółki. Oni mi w to wierzą, i ja się z tego cieszę. Na cmentarzu szczecińskim znajduje się epitafium: "Działaj, dopóki trwa dzień, bo kiedy przyjdzie noc, nikt już nie może działać". To jest cała tajemnica mojej postawy - mówiła Grażyna Milarska.

Bożena Ewa Wódz, kustosz w Dziale Sztuki Muzeum Zamkowego, została nagrodzona w drugiej kategorii "publikacje książkowe" za monografię pod tytułem "Dzieje Zamku Królewskiego w Sandomierzu". Prof. Adamczak, uzasadniając werdykt jury, podkreślił, że jest to opracowanie wyjątkowe, zawierające bardzo dużo szczegółów i wiele niepublikowanych wcześniej faktów, to kompendium wiedzy przydatne do prowadzenia badań naukowych w kontekście historii miasta, zabytków tej części kraju oraz zamków i twierdz w Polsce.. W imieniu autorki nagrodę odebrali przedstawiciele Muzeum Zamkowego - Kinga Kędziora-Palińska i Marcin Kapka.

Bożena Ewa Wódz w przekazanym liście napisała, że nagroda Bonum Publicum jest dla niej szczególnie cenna. "Postrzegam ją jako potwierdzenie sensu mojej pracy badawczej i wieńczących ją publikacji" - zaznaczyła laureatka.

Burmistrz Marcin Marzec przypomniał, że Bonum Publicum - nagroda, której patronuje regionalista Aleksander Patkowski - powstała po to, aby nakłonić kolejne pokolenia do kultywowania działań wybitnego sandomierzanina na rzecz małej ojczyzny.

- Osoby uhonorowane tą nagrodą wpisują się znakomicie we wzorce wskazywane przez patrona nagrody. To dzięki ich twórczości i ich dokonaniom w zakresie kultury oraz utrwalania tradycji i pamięci historycznej, poprzez publikacje książkowe, a także wszelkie formy społecznej aktywności, kolejne pokolenia będą mogły lepiej poznać świat i lepiej rozumieć otaczającą ich rzeczywistość - powiedział burmistrz.

Była to XIX edycja nagrody. Do obu kategorii wpłynęło sześć nominacji. Zgłoszeń mogły dokonywać zarówno osoby indywidualne, jak i organizacje oraz stowarzyszenia.

W drugiej części uroczystości odbyło się nadanie tytułów honorowego obywatela Sandomierza. Otrzymali je Krzysztof Burek oraz pośmiertnie Stanisław Krawczyński i ks. Wiesław Wilk.

Podczas gali wystąpiła Julia Tłuczkiewicz, solistka i skrzypaczka z Ostrowca Świętokrzyskiego.

?????????????????????????????????????????????????????????

(MPlaza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%