reklama
Sandomierz. Ogromne pieniądze dla szpitala na ważne inwestycje - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 16 sierpnia
reklama

Sandomierz. Ogromne pieniądze dla szpitala na ważne inwestycje

1

Sandomierski szpital może liczyć na inwestycje o wartości ponad 100 milionów złotych. Zadania zostały ujęte w podpisanym we wtorek, 1 lutego Kontrakcie Programowym dla Województwa Świętokrzyskiego, czyli wśród najważniejszych przedsięwzięć, jakie mają być zrealizowane do 2027 roku przy udziale funduszy unijnych.

Na liście inwestycji priorytetowych, czyli projektów o szczególnym znaczeniu dla rozwoju regionu świętokrzyskiego, znalazło się 38 zadań. Trzy z nich dotyczą Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu.

O najkosztowniejszym z nich, czyli planowanej, wyczekiwanej od ponad 10 lat,  budowie pawilonu specjalistyczno-zabiegowego, już informowaliśmy. Przypomnijmy, dwupiętrowy obiekt ma być zlokalizowany obok lądowiska. Będzie mieścił centralną sterylizację, szpitalny oddział ratunkowy, podzielony na strefę „brudną” i „czystą”, oddział intensywnej terapii na 14 łóżek (w obecnym jest sześć miejsc), a także centralny blok operacyjny.

Budowa nowoczesnego pawilonu, według wstępnych szacunków, ma kosztować 70 milionów złotych.

Na wojewódzkiej liście figuruje również zadanie związane z unowocześnieniem spalarni odpadów medycznych, funkcjonującej przy lecznicy. Korzystają z niej także inne placówki.

–  Spalarnia powstała w latach 90., czyli ma już 30 lat i wymaga modernizacji. Chodzi przede wszystkim o to, aby była bezpieczna dla środowiska. Myślimy o kompleksowym przedsięwzięciu, obejmującym wymianę pieca na nowoczesny, obrotowy, taki, który nie wymaga wygaszania, budowie wysokiego komina oraz unowocześnieniu elektroniki – informuje dyrektor Kos.

Koszt całej inwestycji szacowany jest na 30 milionów złotych.

W projekcie kontraktu suma 120 milionów złotych przewidziana jest na informatyzację placówek medycznych. Część pieniędzy ma trafić do Sandomierza.

Więcej na ten temat w „Tygodniku Nadwiślańskim”.

 

Jeden komentarz

  1. mariusz z sando na

    brawo nasze miasto po latach degradacji w latach 1975 do 1999 wreszcie wychodzimy na prosta