Spotkania, warsztaty i pokazy na 17. Festiwalu Filmów NieZwykłych w Sandomierzu [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Spotkania, warsztaty i pokazy na 17. Festiwalu Filmów NieZwykłych w Sandomierzu [zdjęcia]

0
1 z 21

“Sewernocka” w plenerze i w gwiazdorskiej obsadzie,  gawędy o słowach profesora Jerzego Bralczyka, warsztaty filmowo-muzyczne dla dzieci oraz projekcje wypełniły program drugiego dnia trwającego w Sandomierzu 17. Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych.

W ogrodach Domu Długosza baśnie Hansa Christiana Andersena czytali dzieciom i ich rodzicom: reżyser Dorota Kędzierzawska, Katarzyna Kubacka- Seweryn – dyrektor festiwalu, dr Katarzyna Stanny – artystka plastyk, wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, aktor Andrzej Seweryn oraz profesorowie Jerzy Bralczyk – językoznawca, Wawrzyniec Konarski – politolog i Arkadiusz Stempin – historyk, politolog. Był to ostatni już, wyjątkowy, ponieważ prezentowany na żywo, odcinek  “Sewernocek”, cyklu stworzonego przez państwa Sewerynów specjalnie na stan odosobnienia towarzyszącego epidemii.

Chcieliśmy, aby w tym trudnym czasie, zarówno dla dzieci, jak i rodziców,  mogli oni chociaż na 10 czy 15 minut  odetchnąć  i oderwać się od rzeczywistości. Wydaje nam się, że “Seweronocki” były rzeczywiście czymś ważnym, szczególnym. Świadczą o tym reakcje widzów. Oglądały nas tysiące osób – podkreślił Andrzej Seweryn.

Zobacz także:
– Rękodzieło i smakołyki na Jarmarku Jagiellońskim w Sandomierzu 
– Dziś otwarcie neolitycznej osady w Kopcu
– Dzień Dobry TVN w Sandomierzu! [wideo]

Oprawę muzyczną zapewnił spotkaniu z literaturą Jerzy Filar.

Później profesor Jerzy Bralczyk opowiadał  o swoich książkach, zarówno tych już wydanych, jak i oczekujących na publikację. Mówił również o słowach, między innymi o tych, które upowszechniły się w języku w związku z epidemią, o smaku słów oraz o tym, jak niektóre z nich są podobne do tego, co znaczą.

W poniedziałek o godzinie 20, na zakończenie festiwalu, na dziedzińcu zamkowym  odbędzie się koncert zatytułowany “Kocham się w życiu … jak w kinie”. Wydarzenie to, z udziałem znakomitych artystów, dedykowane jest Jackowi Cyganowi z okazji jego 70. urodzin.

Tegoroczna edycja Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych ma hybrydowy charakter. Odbywa się na żywo i w internecie. Jej druga odsłona planowana jest na wrzesień. Wtedy uhonorowani zostaną bohaterowie wydarzenia: Reżyser NieZwykły – Jan Komasa i Aktor NieZwykły – Janusz Gajos. Odbędzie się również koncert Leszka Możdżera.

W wersji on-line festiwal ma trwać do grudnia.

Warsztaty podczas festiwalu w Sandomierzu – 21 zdjęć

 

1 z 21
Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.