Tarnobrzeg. Radni znów zajmą się ratowaniem Zwierzyńca - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 5 grudnia
reklama

Tarnobrzeg. Radni znów zajmą się ratowaniem Zwierzyńca

2

Sprawa powołania Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego „Lasy Zwierzyniec i Jasień” wraca pod obrady Rady Miasta Tarnobrzega. Niemal w ostatniej chwili udało się wprowadzić poprawioną uchwałę do porządku najbliższej sesji RM, zaplanowanej na środę, 24 listopada.

Uchwała w sprawie powołania zespołu przyrodniczo – krajobrazowego obejmującego lasy Zwierzyniec i Jasień została złożona w ramach inicjatywy obywatelskiej. Miała być procedowana podczas październikowej sesji, ale okazało się, że projekt przygotowany przez komitet społeczny zawiera rozwiązania mogące w przyszłości być źródłem problemów (m.in. obszar zespołu obejmował działkę będącą w wieczystym użytkowaniu osób prywatnych, itp.). Radni zdecydowali, że projekt uchwały zostanie cofnięty do komisji, a jego autorzy naniosą niezbędne zmiany. Tak też się stało. Jednak „nowy” projekt wymagał ponownego uzgodnienia ze strony Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Pismo do Rzeszowa z treścią projektu uchwały zostało wysłane 8 listopada, jego wpływ odnotowano dopiero 17 listopada. W piątek, 19 listopada, RDOŚ wydal decyzję, że akceptuje tarnobrzeski projekt.

Informacja z Rzeszowa o pozytywnej decyzji RDOŚ trafiła do Tarnobrzega szybko. Mając taką podkładkę, przewodniczący Rady Miasta wprowadził projekt uchwały powołującej Zespół Przyrodniczo – Krajobrazowy „Zwierzyniec – Jasień” do porządku obrad najbliższej sesji.

– Mam nadzieję, że już nic się nie zmieni w tej sprawie i uchwała zostanie przyjęta przez Radę Miasta – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Powołanie zespołu przyrodniczo – krajobrazowego zakończy prowadzenie w Zwierzyńcu i Jasieniu „gospodarki leśnej” przez Lasy Państwowe, którą wielu określało mianem „rabunkowej”. Przez ostatnie kilka lat, jej skutkiem było wycięcie dużych połaci lasu, traktowanego przez LP jako „miejsce pozyskiwania surowca”. W lutym br. władze Tarnobrzega i podkarpackie Towarzystwo Przyrodników „Wolne Rzeki” podpisało z Nadleśnictwem Nowa Dęba porozumienie, na mocy którego miano zaprzestać wycinki drzew w Zwierzyńcu. Mimo tego, w listopadzie, prace przy wyrębie drzew wznowiono.

2 komentarze

  1. Wszystko pozwolili wyciąć a teraz znaleźli się obrońcy zwierzynca Niech się łańcuchami skują do tych kilku drzew które zostały i niech już nie wracają do miasta

Zostaw odpowiedź