reklama
reklama
Tarnobrzeżanie solidarnie pobiegli z osobami niepełnosprawnymi psychicznie [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
czwartek, 6 października
reklama

Tarnobrzeżanie solidarnie pobiegli z osobami niepełnosprawnymi psychicznie [zdjęcia]

0
1 z 19

Dobiega końca cykl imprez organizowanych w ramach X edycji Tarnobrzeskich Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. We wtorek na plac Bartosza Głowackiego przybyło ponad 120 biegaczy. Na starcie stanęli podopieczni Środowiskowego Ośrodka Samopomocy, urzędnicy, sportowcy, terapeuci, zwolennicy nordic walking, a także młodzież i maluchy.

We wtorkowe popołudnie, 21 września, ponad 120 uczestników ruszyło z placu Bartosza Głowackiego ulicami Tarnobrzega w VI Biegu Solidarności z Osobami Niepełnosprawnymi Psychicznie. Organizatorem cyklu imprez w ramach X edycji Tarnobrzeskich Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie jestŚrodowiskowy Dom Samopomocy.

– Osoby chorujące są wśród nas i boją się ujawniać, ze względu na to, że przeżyły kryzys psychiczny. Takie akcje pozwalają im uwierzyć w to, że są pełnoprawnymi członkami społeczności, doświadczają życzliwości i akceptacji, to jest w kuracji najważniejsze – zaznaczyła podczas imprezy kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Beata Wasiuta.

Zobacz także:
– Zakaz odwiedzin pacjentów w tarnobrzeskim szpitalu

Tegoroczne hasło imprezy „Złam Stereotyp”, zdawała się podkreślać różnorodność reprezentantów środowisk biorących udział w biegu. Oprócz osób z ośrodka, na starcie stanęli samorządowcy, nauczyciele, sportowcy, terapeuci, młodzież, najmłodsi i najstarsi uczestnicy. Jedni z kijkami, inni z dziećmi. Wszyscy pokonali trasę 5,6 km szlakiem nadwiślańskim.

Biegliśmy kawałek pod górkę, ale dla mnie, osoby dojrzałej trasa była lekka, czuję się zrelaksowana – mówi ze śmiechem koordynator z MOPR, Barbara Turek. –  W tym roku uczestniczyłyśmy jako prowadzące grupy wsparcia osób z problemem zdrowia psychicznego, w prawdzie do biegu zgłosiło się dwóch naszych uczestników, ale jeden pokonał z nami całą trasę.

W imprezę z entuzjazmem włączyli się reprezentanci tarnobrzeskiego magistratu, przewodniczący Rady Miasta Bogusław Potański wraz z wiceprzewodniczącą Bożeną Kapuściak, a także naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Sportu i Kultury UM, Tomasz Krawczuk. Swoją obecnością imprezę uświetniły członkinie Rady Kobiet z przewodniczącą Katarzyną Paluch na czele oraz prowadzący i trener Kopalni Mocy, Michał Harnik.

Zobacz także: 
– Spotkanie w sprawie obwodnicy Nowej Dęby. Mieszkańcy za jednym z wariantów [zdjęcia]

Imprezę wsparł również Tarnobrzeski Bank Żywności, Piekarnia Monika. Obecni byli także Rady Seniorów, Rada ds. Osób Niepełnosprawnych. Dodatkowe nagrody ufundowała Hurtownia „Kontakt” i salon urody „Magnifique”.

Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent miasta oraz starosta tarnobrzeski, którzy zagwarantowali nagrody rzeczowe i upominki do pakietów startowych dla uczestników biegu.

Na I miejsce wśród kobiet dobiegła Agnieszka Matysiak z czasem 23:02, drugie miejsce Justyna Maciąg i trzecie Anna Sadrakuła. Najszybciej wśród mężczyzn poradził sobie Mariusz Turczyn z rekordowym czasem 17:47. Jako drugi na metę dobiegł Bogdan Zmitrowicz, trzeci Mateusz Durtka.

Miejsce pierwsze w biegu w kategorii dziewczynek zajęła Alicja Boczula, drugie Gabriela Salamon i trzecie Emilia Mierzwa. Wśród chłopców: pierwsze Miłosz Karpik, drugie Aleksander Harnik, trzeci dobiegł Kacper Marzec.

W kategorii nordic walking kids jako pierwsi do mety dotarli Wiktoria Zdyb i Jakub Paluch. W tej samej grupie, wśród osób starszych na podium stanęły Dorota Rejman, Iwona Karpik i Beata Trętowicz, wśród mężczyzn Artur Wanik, Grzegorz Niezgoda i Artur Gajda.

Najmłodszą uczestniczką biegu była Klara Matysiak, a obok niej na podium stanął Marian Jonko, najstarszy wśród wszystkich zawodników. Trzy pierwsze miejsca w kategorii osób niepełnosprawnych zajęli Marian Jonko, Marek Wanik i Artur Gajda.

Zobacz galerię – 200 zdjęć

 

1 z 19

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.