Tłumy widzów oglądały rekonstrukcję bitwy pod Osiekiem (zdjęcia)

1

To był niezwykle widowiskowy spektakl historyczny. W Lipniku pod Osiekiem ponad stu rekonstruktorów odtworzyło największą bitwę kampanii wrześniowej na ziemi staszowskiej.

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Wśród gości, którzy śledzili inscenizację przygotowaną z inicjatywy Stowarzyszenia “Avito Vivit Honore” byli m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, poseł Marek Kwitek, a także przedstawiciele władz samorządowych powiatu i okolicznych gmin.

Bitwa pod Osiekiem została stoczona 11 września 1939 r. Widowisko obejmowało jej przełomowy moment, w którym polscy żołnierze wykonali kontratak na nacierające jednostki niemieckie. Ten desperacki manewr odrzucił Niemców i umożliwił Polakom udaną przeprawę przez Wisłę.

– W trakcie walk zginęło ponad 120 żołnierzy polskich oraz dokładnie 102 niemieckich – mówi Paweł Krakowiak, pomysłodawca  i główny organizator inscenizacji.

Widowisko obfitowało w efekty pirotechniczne. Można było zobaczyć również czołgi niemieckie PzKpfw I i PzKpfw II, polski czołg lekki TKS, działko Bofors 37mm oraz motocykle niemieckie BMW.

więcej na ten temat w papierowym wydaniu “TN”

Fot. R. Staszewski

Share.

1 komentarz

  1. Tak powinno się uczyć historii. Miałem 5lat i 7 dni jak uciekaliśmy tłumem z pod Rybnika i Pszczyny przed niemcami aż pod Tarnopol. W Lubomi, nad Odrą Ślązacy Powstańcy Śl. uzbrojeni tylko w karabony rzucili się na niemieckie czołgi, które wtargnęły na POLSKĘ. Wszcy zginęli. Nauka historii jest potrzebna. 4 lata temu “najwyższy” polski w publicznym wystąpieniu nie wiedział że 3 Powstanie Śl. też było zwycięskie. Sby do takich tragedii nie doszło to róbmy także przyjaciół z wrogów. Nigdy odwrotnie, także teraz.