reklama
reklama
W Nowej Dębie miało miejsce spotkanie z uczestnikiem Powstania Warszawskiego, jego ostatnim żyjącym fotografem [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
czwartek, 6 października
reklama

W Nowej Dębie miało miejsce spotkanie z uczestnikiem Powstania Warszawskiego, jego ostatnim żyjącym fotografem [zdjęcia]

0

15 września w Nowej Dębie odbyły się spotkania ze Zbigniewem Grochowskim, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Świadek historycznych wydarzeń spotkał się z mieszkańcami regionu, by opowiedzieć o swoich doświadczeniach z tamtego okresu i podzielić się wspomnieniami.

Zbigniew Grochowski przed południem spotkał się z dziećmi i młodzieżą ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z gminy Nowa Dęba. Następnie, w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie miało miejsce spotkanie otwarte, na które przybyć mogli wszyscy chętni. Przyciągnęło ono tłumy zainteresowanych, także spoza granic gminy. Podczas trzygodzinnego wydarzenia Zbigniew Grochowski opowiadał o swoich przeżyciach zarówno z okresu samego powstania, jak i z czasów wojennych po nim. Dzielił się także licznymi fotografiami, które sam wówczas wykonywał.

Opowieściom uważnie przysłuchiwali się mieszkańcy i goście, a także licznie przybyli harcerze z Nowej Dęby, Tarnowskiej Woli, Zaklikowa, Kolbuszowej, Woli Rzeczyckiej, Jasła oraz Rzeszowa, którzy później wraz z panem Zbigniewem wspólnie śpiewali pieśni wojenne. Podczas spotkania pokazano także fragmenty filmów przedstawiających powstańczą rzeczywistość.

Zbigniew Grochowski otrzymał podziękowania od burmistrza miasta i gminy Nowa Dęba Wiesława Ordona, dyrektor SOK Iwony Strojek oraz druhny pwd. Joanny Jachyry-Szwedo z 2 Szczepu Harcerskiego „Szkwał” z Tarnowskiej Woli. Na koniec, świadek powstania przyznał, że na długo zapamięta tak miłe przyjęcie w naszym regionie.

Zostaw odpowiedź