Wielka kontrowersja

0

Zagotowało się na portalach sportowych po ujawnieniu informacji, że były trener piłkarskiej reprezentacji Polski ma współtworzyć klasę piłkarską w Liceum Ogólnokształcącym w Ulanowie. Tytuły informacji dotyczących nowej inicjatywy JANUSZA WÓJCIKA (na zdjęciu) były  wręcz  sensacyjne. 

Między innymi  na  portalu  Sport.pl  pojawił  się lead „Skazany za korupcję Janusz Wójcik koordynatorem w Szkole Piłkarskiej w Ulanowie”, na portalu Przegląd sportowy.pl – „Skazany  za  korupcję  Wójcik  wraca  do  futbolu?!”,  a  na  portalu Sportowe fakty.pl –„Voo Yo w Liceum w Ulanowie. Janusz Wójcik bohaterem narodowym”.  Na  tej  stronie  można przeczytać  takie  zdania:  „Kojarzy  się z korupcją, pijaństwem i wulgarnością. Janusz  Wójcik  jest  symbolem  upadku moralnego polskiej piłki. Teraz będzie pisał program szkolenia młodzieży dla liceum w Ulanowie”.

Portal  Sport.pl  przypomniał,  że  były trener reprezentacji Polski został zatrzymany w październiku 2008 roku, a w lipcu 2010 r. prokuratura postawiła mu 15 zarzutów w związku z korupcją w polskiej piłce. W 2014 roku Wójcik został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat, wysoką grzywnę oraz dwuletni zakaz wykonywania  zawodu  trenera.

Jeszcze w 2012 r. Komisja Dyscyplinarna PZPN zdyskwalifikowała go na 4 lata. Jak  informowała  „Gazeta  Wrocławska”,  w  uzasadnieniu  wyroku  sędzia Elżbieta Sztanc stwierdziła, że na decyzję sądu, by nie przeprowadzać procesu w tej sprawie i zgodzić się na ustaloną w  porozumieniu  z  prokuraturą  karę, miał wpływ fakt, że oskarżony przyznał się do winy i wyraził skruchę.

 – Oskarżony składał dodatkowe wyjaśnienia, prostował zeznania złożone w okresie przygotowawczym i przyznał się do popełnionych czynów – mówiła  sędzia.

Sąd  podkreślił  jednak,  że  wina  oskarżonego  była znaczna, ponieważ „złamał on nie tylko zasady fair play, ale świadomie działał niezgodnie z prawem”. – Oskarżony jako trener wolał kupować mecze, aniżeli pracować i w sposób uczciwy osiągać dobre wyniki. To szczególnie naganna postawa, gdyż trener powinien być dla zawodników wzorem – powiedziała sędzia Sztenc.

Już po wybuchu burzy medialnej wokół Janusza Wójcika, szybko zdementowano informację, którą podaliśmy przed tygodniem,  że  Wisła  Kraków  ma  objąć  patronat nad ulanowską szkółką piłkarską.

 – Nic nie wiemy na temat współpracy szkoły w Ulanowie z Wisłą. Patronatu nad nią nie ma Wisła Kraków SA, Towarzystwo Sportowe Wisła ani Akademia Piłkarska Wisła – powiedział  portalowi  internetowemu „Przeglądu  Sportowego” Maksymilian Michalczak, rzecznik prasowy klubu.

Janusz  Bronkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego, zaangażowany w ratowanie ulanowskiego LO, w rozmowie z dziennikarzem „TN” powiedział  przed  tygodniem: –  Trzeba jasno  powiedzieć,  że  wiedzieliśmy,  iż trener  Wójcik  w  sprawie korupcyjnej  dobrowolnie poddał  się  karze.  W  naszym wyborze braliśmy pod uwagę nie jego kompetencje etyczne, ale trenerskie. Dla mnie osobiście bardzo wysokie kompetencje, które  mogą  istotnie  pomóc w utworzeniu w Ulanowie szkoły  sportowej.  Z  tego pomysłu  nie  rezygnujemy, choć teraz okazało się, że są osoby, które odmawiają jej racji bytu. (…)

Piotr Niemiec

Więcej w papierowym wydaniu “TN”.

Share.

Comments are closed.