reklama
Zaśpiewali dla bohaterów akcji "Burza" i bitwy pod Pielaszowem [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 16 sierpnia
reklama

Zaśpiewali dla bohaterów akcji „Burza” i bitwy pod Pielaszowem [zdjęcia]

0
1 z 12

Sandomierzanie i turyści oddali hołd bohaterom akcji „Burza” i bitwy pod Pielaszowem. Zrobili to poprzez śpiew. „Wolne Śpiewanie” odbyło się w sobotę w Zamku Królewskim.

Muzyczne, patriotyczne spotkanie organizowane jest od kilku lat w rocznicę bitwy pod Pielaszowem, stoczonej w 1944 roku w ramach akcji „Burza”.

Na dziedzińcu zebrali się mieszkańcy Sandomierza i okolic oraz turyści. Był również burmistrz Marcin Marzec. Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał śpiewnik. Niektórzy, między innymi Barbara Stola i Iwona Rybak, mieli na sobie ubrania nawiązujące do tych z okresu wojennego.

 – Przyszłyśmy na spotkanie, ponieważ lubimy śpiewać. Chcemy również oddać cześć tym, którzy walczyli o naszą wolność i za nią polegli. Jesteśmy im winni pamięć. Ważne jest także to, żeby przekazywać tę pamięć następnym pokoleniom – podkreśliły Barbara Stola i Iwona Rybak.

 O bitwie pod Pielaszowem i jej bohaterach, nazywanych sandomierskimi Kolumbami opowiedzieli regionalista Andrzej Cebula i Zbigniew Puławski, prezes Sandomierskiego Centrum Pamięci.

„Wolne Śpiewanie” poprowadziła Anna Przybysz, pomysłodawczyni wydarzenia, założycielka chóru SAN-do-MIR. W repertuarze znalazły się takie utwory, jak: „Warszawianka”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „O mój rozmarynie”, „Serce w plecaku”, „Teraz jest wojna” oraz „Rozkwitały pąki białych róż”.

Bardzo lubię te pieśni. Uważam bowiem, że są to pieśni mocy, które pozwalają przezwyciężyć poczucie słabości, uświadamiają również, że każdy z nas może zrobić coś dobrego dla ukochanej ojczyzny. Śpiewamy dla Pielaszowiaków, młodzieży, która walczyła o naszą wolność. Chodzi także o to, abyśmy byli razem i wspólnie wspominali historię – mówiła Anna Przybysz.

Z powodu burzy druga część spotkania odbyła się w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego. Na koniec zaplanowane zostało odśpiewanie utworów „Sen o Warszawie” z repertuaru Czesława Niemena, ale z sandomierskim akcentem oraz „Gdzieś pod Sandomierzem”.

1 z 12

Zostaw odpowiedź