reklama
Zmarł legendarny kapelmistrz - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 9 sierpnia
reklama

Zmarł legendarny kapelmistrz

0

W Tarnobrzegu, w wieku 91 lat, zmarł Zenon Piekarz, legendarny kapelmistrz Orkiestry Dętej, która towarzyszyła tarnobrzeżanom przez ostatnie 61 lat, najpierw jako Górnicza Orkiestra Dęta KiZPS „Siarkopol”, a obecnie jako Miejska Orkiestra Dęta.

Zenon Piekarz urodził się w Białobrzegach w powiecie łańcuckim. Od małego wykazywał talent muzyczny. Grał na akordeonie, fortepianie i klarnecie, jako uczeń Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Rzeszowie poznał też podstawy dyrygentury. Prowadził Strażacką Orkiestrę Dętą w  Białobrzegach, uczył w Ognisku Muzycznym w Dębicy. W 1964 roku przyjechał do Tarnobrzega i objął funkcję kapelmistrza tutejszej Górniczej Orkiestry Dętej.

Pod wodzą Z. Piekarza, Górnicza Orkiestra Dęta KiZPS „Siarkopol”, wrosła na trwale w krajobraz Tarnobrzega. Swoimi występami uświetniała najróżniejszego rodzaju święta, zaś jej kapelmistrz stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w mieście.

Zenon Piekarz kierował tarnobrzeską orkiestrą do 1991 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. Bez „swojego dziecka” wytrzymał 7 lat, w 1998 roku ponownie objął kapelmistrzostwo tarnobrzeskiej orkiestry. Pozostał szefem także po przekształceniu jej w Miejską Orkiestrę Dętą.

Mimo zaawansowanego wieku i problemów zdrowotnych, cały czas był z orkiestrą. Gdy w ub. roku obchodziła jubileusz 60-lecia istnienia, w koncercie galowym na placu Bartosza Głowackiego znów poprowadził ją Zenon Piekarz.

Legendarny kapelmistrz otrzymał w 2010 r. najwyższe odznaczenie przyznawane przez Tarnobrzeg – medal Sigillum Civis Virtuti.

Zobacz także:
– Jeszcze w tym miesiącu pojedziemy odnowioną ulicą Mickiewicza w Tarnobrzegu! [zdjęcia]
– Koronawirus – Aż 46 nowych przypadków na Podkarpaciu, 12 w Świętokrzyskiem
– Z kraju. Szpital złożył zawiadomienie do prokuratury ws. chorego na koronawirusa pacjenta

Zenon Piekarz prowadził również w swojej karierze inne orkiestry – m.in. tarnobrzeską Młodzieżową Orkiestrę Dętą, Orkiestrę Dętą w Grębowie, Zakładową Orkiestrę Dętą przy Hucie Szkła Okiennego w Sandomierzu, a także Orkiestrę Dętą w Koprzywnicy. Kierował również Ogniskiem Muzycznym w Tarnobrzegu, a także uczył muzyki w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim.

Zenon Piekarz zmarł w czwartek, 13 sierpnia. O terminie jego pogrzebu poinformujemy.

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.