Wskazówki i porady dotyczące zakładania akwarium - Tygodnik Nadwiślański

Wskazówki i porady dotyczące zakładania akwarium

0

Chcesz kupić akwarium do swojego wnętrza? Ten krótki artykuł jest dla Ciebie. Poniżej znajdziesz wiele praktycznych porad i wskazówek. Dowiesz się, które akwarium będzie dla Ciebie odpowiednie i czego będziesz potrzebować do prawidłowego funkcjonowania akwarium.

Rozmiar akwarium

Akwaryści wiedzą, że akwarium z większą ilością wody jest lepiej utrzymane. Jednak nie każdego stać na duże akwarium, zarówno ze względów finansowych, jak i ze względu na dostępną przestrzeń. Dlatego wielu z nich wybiera akwarium o pojemności około 60 litrów. Obecnie w sklepach akwarystycznych lub e-sklepach możemy kupić całe zestawy akwariowe, które zawierają niezbędny do działania sprzęt.

Lokalizacja akwarium

Przede wszystkim powinniśmy znaleźć dość ciche i spokojne miejsce. Ryby potrzebują mieć spokój, a na ruchliwym miejscu mogłyby być zestresowane. Kolejną ważną informacją jest to, że akwarium nie powinno stać bezpośrednio przy oknie z dwóch powodów. Po pierwsze, gdyby latem na nasze akwarium padało bezpośrednie światło słoneczne, woda by się przegrzała, a to nie byłoby dobre dla ryb. My natomiast nieustannie walczylibyśmy z glonami. Jednak nawet zimą akwarium nie powinno stać tuż przy oknie, gdyż mogłoby to doprowadzić do przeciwnego problemu, a mianowicie do nadmiernego wychłodzenia akwarium.

Jeśli wnętrze nam na to pozwala, lepiej wybrać ciemniejszy zakamarek pomieszczenia na akwarium, w którym będziemy mogli spędzać wolny czas w formie relaksu.

Co zawiera zestaw akwariowy

Podstawą każdego zestawu akwariowego jest oczywiście zbiornik z pokrywą, w którym znajduje się oświetlenie, system filtracji oraz grzałka.

W pokrywie zestawu akwariowego znajduje się oświetlenie typu fluorescencyjnego lub LED, które jest już dziś szeroko stosowane. Światło jest niezbędne do pomyślnego wzrostu roślin w akwarium oraz ładnego wybarwienia ryb. Dlatego oświetlenie musi być dostatecznie intensywne. W urządzeniach filtrujących najważniejsze są bakterie nitryfikacyjne, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie akwarium. Sam filtr zawiera wysoce porowate media, m.in. gąbki, wałeczki ceramiczne itp. Wychwytują one zanieczyszczenia, a także służą nam do osadzania bakterii nitryfikacyjnych. Ostatnim ważnym podzespołem jest grzałka, w której dziś najczęściej znajduje się termostat z możliwością ustawienia optymalnej temperatury wody w akwarium.

Założenie akwarium

Możemy przystąpić do montażu akwarium. Od nas zależy, czy wybierzemy akwarium naturalne z żywymi roślinami, czy akwarium ze sztucznymi roślinami, które nie pomogą nam jednak w prawidłowym funkcjonowaniu akwarium. Żywe rośliny oczyszczają wodę, zamieniają CO2 na niezbędny tlen i co nie mniej ważne są pomocne w tworzeniu odpowiedniego mikroklimatu.

Jako początkujący zdecydowanie powinniśmy kupować mało wymagające rośliny do akwarium. Użyjemy podłoża, które będzie stopniowo uwalniać składniki odżywcze potrzebne do pomyślnego wzrostu roślin. Aby stworzyć ładne tło w akwarium, sadzimy wyższe rośliny z tyłu, a mniejsze na pierwszym planie. Niektóre sklepy internetowe już oferują rośliny posortowane według ich odpowiedniego położenia w akwarium. Jeśli chodzi o dekoracje, korzeń, sztuczny lub naturalny z pewnością nam dobrze posłuży. Do korzenia naturalnego można również przyczepić żywe rośliny. Na dnie akwarium ułożymy na przykład piasek rzeczny lub substrat.

Na koniec po prostu napełnimy akwarium wodą. Temperatura wody powinna wynosić około 25ºC. Następnie możemy zainstalować i uruchomić filtr oraz grzałkę. Musimy jednak uważać, aby przepływ wody nie był zbyt silny i nie niszczył naszej pracy.

Ryby możemy umieścić w akwarium po około 3 lub 4 tygodniach, kiedy akwarium „dojrzeje“. Jednak nigdy nie wkładamy ryb bezpośrednio do wody, ale zostawiamy je zanurzone w torbie, w której je kupiliśmy. Pozostaw je tam na około 20 minut, aby wyrównać temperaturę z temperaturą wody w akwarium. Następnie stopniowo mieszamy wodę z akwarium, z wodą z worka. Nie możemy przesadzać z ilością ryb. Powinniśmy pilnować się zasady 1 cm długości dorosłego ciała ryby na 1 litr wody. Wtedy będziemy mieć pewność, że ryby w akwarium mają wystarczająco dużo przestrzeni.

Materiał zewnętrzny 

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.