30 lat samorządności. Debata w Sandomierzu. Wśród uczestników profesor Jerzy Stępień i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak - Tygodnik Nadwiślański
środa, 29 czerwca
reklama

30 lat samorządności. Debata w Sandomierzu. Wśród uczestników profesor Jerzy Stępień i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak

0

 Debata „O samorządzie – dla samorządowców. W 30. rocznicę samorządności w Polsce” odbyła się w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Debata była podzielona na dwie części. Pierwsza dotyczyła historii samorządu i zmian, jakie zaszły od 1990 roku do obecnego czasu. W drugiej części paneliści opowiadali o różnicach w funkcjonowaniu samorządu z racji wielkości gmin i miast. Mówili również o  wspólnej, spójnej i partnerskiej misji samorządu.

Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali, że samorząd jest najbliżej potrzeb obywatela. Wspominali także  o tym, że na przestrzeni lat powstało wiele wartościowych inwestycji i inicjatyw, które mogły zostać zrealizowane właśnie dzięki samorządowi.

Głos w obu panelach zabrali: profesor Jerzy Stępień,  współtwórca ustawy o samorządzie, sędzia Trybunału Konstytucyjnego  w stanie spoczynku, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Marek Materek, prezydent Starachowic, Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza i Szymon Kołacz, wójt gminy Łoniów.

Historię powstania samorządów przedstawił profesor Jerzy Stępień. Wspominał o radości, jaka towarzyszyła twórcom ustawy. Mieli oni bowiem przeświadczenie o uwolnieniu się spod pręgierza komunistycznej, w pełni scentralizowanej władzy.

Wśród uczestników spotkania byli także  posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, lider świętokrzyskiej Koalicji Obywatelskiej Artur Gierada, prezydenci i burmistrzowie okolicznych miast, radni oraz przedstawiciele sandomierskich instytucji  i organizacji społecznych. 

Zobacz także:
– Sandomierz będzie miał strategię promocji. Co z niej wyniknie?
– Tarcza Finansowa – firmy z powiatu sandomierskiego z największym wsparciem
– Budowa galerii w Tarnobrzegu ruszy w tym roku? [W najnowszym numerze]

30-lecie samorządności obchodzone było 27 maja,  jednakże w tym czasie, z racji znaczących obostrzeń związanych z koronawirusem, konferencja nie mogła się odbyć.

fot. UM Sandomierz 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.