Zamknij

Czym jest telewizja hybrydowa?

09:47, 24.05.2021 Katarzyna Dudek Aktualizacja: 09:52, 24.05.2021
Skomentuj

Od telewizji wymagamy coraz więcej. Ma dawać nie tylko możliwość obejrzenia filmu czy ulubionego programu, lecz także dostarczać dodatkowej rozrywki. Odpowiedzią na oczekiwania współczesnych telewidzów jest TV hybrydowa, nazywana też w skrócie HbbTV. Czym jest i czego można od niej oczekiwać?

Historia telewizji hybrydowej

Historia telewizji hybrydowej zaczyna się w 2009 roku, wtedy to zaczęły się pierwsze testy tej technologii. Już rok później mogli z niej korzystać mieszkańcy Francji i Niemiec. Dziś telewizja hybrydowa jest obecna w większości krajów Europy Zachodniej, a u naszych zachodnich sąsiadów można ją uruchamiać na każdym kanale. W Polsce HbbTV zagościła w 2012, kiedy to TVN przeprowadził oficjalne testy tego standardu. Nie zakończyły się one jednak wdrożeniem technologii, to nastąpiło dopiero za sprawą Telewizji Polskiej. W czasie Euro 2012 kibice piłkarscy na ekranie telewizora mogli śledzić rozbudowane informacje o piłkarzach oraz statystyki meczów. Mogli również korzystać z niej podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie oraz programu Pytanie na śniadanie. Dziś polscy widzowie mogą korzystać z telewizji hybrydowej w jeszcze większym zakresie.

Czym jest telewizja hybrydowa?

Telewizja hybrydowa to najprościej mówiąc Internet + Telewizja. Usługa rozszerza możliwości telewizora o dodatkowe treści multimedialne. Te są pobierane przez odbiornik z sieci - oznacza to, że musi on być połączony z Internetem światłowodowym. Widzowie multimedialne elementy widzą w postaci wyskakującej na ekranie grafiki, po jej rozwinięciu otrzymuje się więcej szczegółów lub zostaje przekierowanym do specjalnego serwisu. Takie efekty osiągnie się, przyciskając czerwony przycisk na pilocie. Zazwyczaj dodatkowe treści stanowią uzupełnienie sportowych statystyk, powtórek akcji, programów na żywo. Obecnie ten standard jest dostępny bezpłatnie w ramach telewizji nadawanej naziemnie.

Jakie możliwości daje HbbTV?

Dzięki HbbTV oglądanie telewizji staje się ciekawsze i bogatsze. Dodatkowe informacje multimedialne sprawiają, że otrzymuje się więcej wiedzy. Plusem jest również to, że daje możliwość interakcji z widzami. Ci bowiem mogą brać udział w sondażach, grach, ankietach, głosowaniach, quizach, komentować wpisy w mediach społecznościowych. Przykładowe możliwości HbbTV to, np.:

  • statystyki z wydarzeń sportowych,
  • powtórki z najciekawszych momentów meczu (bramki, czerwone kartki, zmarnowane okazje itp.),
  • zwiastuny programów,
  • ciekawostki,
  • najnowsze wiadomości z kraju i ze świata,
  • szczegółowe informacje na temat prognozy pogody w wybranej miejscowości,
  • oglądanie archiwalnych nagrań w usłudze wideo na życzenie,
  • wyświetlanie spersonalizowanych reklam telewidzom.

Gdzie oglądać telewizję hybrydową?

Podobnie jak oferta internetu domowego, telewizja hybrydowa jest dostępna w takich stacjach, jak: wszystkie kanały Telewizji Polskiej (ogólnopolskie i regionalne), Eska TV, TVN, Nowa TV, Fokus TV, Polo TV, Stopklatka TV, VOX TV. Pakiety HbbTV oferują też nadawcy komercyjni. Warto wspomnieć, że zgodnie z najnowszym rozporządzeniem w Polsce od 1 września 2020 roku w sprzedaży mogą być tylko odbiorniki, które są dostosowane do odbioru telewizji cyfrowej drugiej generacji (DVB-T2) oraz HbbTV.

Jak uruchomić telewizję hybrydową?

Najłatwiej uruchomić telewizję hybrydową, posiadając odbiornik obsługujący tę technologię. Telewizory z HbbTV obecnie są produkowane przez takie marki, jak: LG, Samsung, Philips. W przypadku starszych telewizorów konieczny będzie dekoder wspierający standard HbbTV. Ten posiada większość urządzeń, które są wyposażone w funkcje Smart TV. Trzeba też pamiętać, że do korzystania z telewizji hybrydowej konieczne jest posiadanie dostępu do Internetu. Bez niego pobranie multimedialnych informacji będzie niemożliwe. Posiadając odpowiedni dekoder, zazwyczaj nie potrzeba żadnych dodatkowych ustawień, usługa włączy się automatycznie. Czasem może być jednak konieczne pobranie dedykowanej aplikacji przeznaczonej dla danego odbiornika. Aby zapewnić komfort oglądania, multimedialne elementy nie wyświetlają się samoczynnie. To od widza zależy, kiedy będzie korzystał z dodatkowych funkcji. Jeśli będzie miał na to ochotę, wystarczy, że naciśnie właściwy przycisk na pilocie - zazwyczaj jest czerwony. Dzięki temu na ekranie pojawi się dodatkowe okno, nałożone na odtwarzany obraz TV. Obsługa aktywnych elementów przypomina klasyczną przeglądarkę internetową. Swobodnie można wybierać treści oraz funkcje, a przez naciśnięcie jednego przycisku, włączyć TV hybrydową i ponownie oglądać wybrany program.

Może Cię zainteresować: Czym jest malware?

 

Artykuł sponsorowany

(Katarzyna Dudek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%