Reklama
Denar Władysława Łokietka znaleziony w okolicach Opatowa. To wyjątkowy zabytek - Tygodnik Nadwiślański

Denar Władysława Łokietka znaleziony w okolicach Opatowa. To wyjątkowy zabytek

2

Srebrny denar Władysława Łokietka został znaleziony w okolicach Opatowa. W opinii archeologów jest to wyjątkowy zabytek.

Monety wybijane przez Władysława Łokietka należą do bardzo rzadkich znalezisk. Ta z okolic Opatowa jest prawdziwym unikatem.

– Reprezentuje ona tzw. typ sześciu denarów Łokietka, który był znany dotychczas jedynie z trzech egzemplarzy: jeden znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, dwa pozostałe są w posiadaniu kolekcjonerów prywatnych. Moneta znaleziona w Podolu byłaby zatem czwartym egzemplarzem tego typu, przy czym pierwszym, którego odkrycie zostało udokumentowane. W przypadku pozostałych nie znamy nawet miejscowości, gdzie je znaleziono – mówi dr hab. Marek Florek z Delegatury w Sandomierzu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Moneta waży 0,24 grama. Jest uszkodzona. Na awersie znajduje się słabo czytelne popiersie Władysława Łokietka w koronie, zwróconego w prawo. Napis w otoku jest nieczytelny, ale na podstawie pozostałych monet tego typu można przyjąć, że widniało tam imię Łokietka WLADISLAUS. Na rewersie znajduje się przedstawienie orła heraldycznego w koronie. Według współpracującego z sandomierską delegaturą WUOZ archeologa i numizmatyka Michała Grabowskiego moneta została wybita najprawdopodobniej między 1314 a 1320 rokiem w mennicy książęcej w Sandomierzu.

Denar został znaleziony w Podolu niedaleko Opatowa, w części wioski, gdzie w średniowieczu znajdował się Ptkanów. Wioska ta już nie istnieje. Jej nazwa pozostała jedynie w nazwie parafii – pod wezwaniem św. Idziego w Ptkanowie. Jak przypomina dr hab. Marek Florek, pierwotny kościół w Ptkanowe miał ufundować w XII wieku Władysław Herman, chociaż istnieje także tradycja, że jego budowniczymi byli templariusze, których do Ptkanowa i Opatowa miał sprowadzić książę Henryk Sandomierski.

Monetę znalazł i przekazał delegaturze Grzegorz Czub, mieszkaniec Iwanisk. Po opracowaniu znalezisko trafi do zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Udostępnij
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
1 miesiąc temu

Chwała P. GRZEGORZOWI. Znalazł i oddał. Trzeba wierzyć w ludzi, mimo psich czasów.

hehe
1 miesiąc temu

a u was co znalezli?