Dyrygowali z Piotrem Rubikiem. Muzyczny spacer i warsztaty w Zamku Królewskim w Sandomierzu

1

Piotr Rubik zaprasza wszystkich chętnych na wirtualny, muzyczny spacer po Zamku Królewskim w Sandomierzu. We wtorek twórca poprowadził w siedzibie Muzeum Okręgowego warsztaty dla młodych muzyków.

Warsztaty były częścią projektu ministerstwa kultury pod nazwą “Ferie po królewsku online w siedmiu Rezydencjach Królewskich”, w których uczestniczy Muzeum Okręgowe. Piotr Rubik uczył dzieci dyrygowania. Sztukę tę zgłębiali pod okiem mistrza młodzi sandomierzanie – Julia i Jakub. W czasie zajęć wykorzystana została najpopularniejsza kompozycja muzyka “Niech mówią, że to nie jest miłość”.

Ta piosenka świetnie nadaje się do zajęć z dyrygentury, ponieważ jest melodyjna, ma bardzo wiele różnych rytmów, można więc pobawić się muzyką – powiedział Piotr Rubik.

Twórca zaznaczył, że młodych melomanów trzeba traktować poważnie, są bowiem takimi samymi słuchaczami jak dorośli, bardziej jednak wymagającymi. – Dzieci są szczere. Trzeba je zainteresować materiałem, z którym się pracuje. Z racji tego, że mam dwie córki i trzy przedszkola muzyczne, nauczyłem się pracy z dziećmi, wiem, co jest w niej ważne. Dla mnie to przyjemność – zapewnił Piotr Rubik.

Co jest najważniejsze w dyrygowaniu? – Najistotniejsze jest to, aby z osób grających w orkiestrze stworzyć fajny zespół z pozytywną energią. Tylko wtedy koncert będzie naprawdę dobry – odpowiedział bohater spotkania w sandomierskim muzeum.

Dodał, że nigdy nie zamyka się w sztywnych ramach dyrygowania. Stara się natomiast emanować energią i przekazać ją całemu zespołowi.   

Piotr Rubik powiedział, że pandemia i wynikające z niej ograniczenia nie oznaczają dla niego bezczynności. Niczego nie zmieniły w jego pracy twórczej. Wciąż komponuje. Ujawnił, że w ostatnim czasie stworzył kilka nowych utworów instrumentalnych. – Udało mi się również doprowadzić już prawie do wydania płyty z “Kantatą Polską”, napisaną na 100-lecie niepodległości, która swoją premierę miała w Krakowie w 2018 roku. Będzie to dwupłytowy album z nagraniami na solistów, chór i orkiestrę. “Kantata” pokazuje historię Polski w sposób pełen pozytywnych emocji, miłości, z dużą dawką energii – mówił muzyk.

 Piotr Rubik przypomniał, że teraz, w okresie pandemii, z publicznością często spotyka się na kanale YouTube. – Ważne jest, aby budować społeczność. Dzięki temu może być nam lżej w  trudnym czasie, jaki przeżywamy. Warto skupić się na tym, co jest pozytywne – dodał kompozytor.

Film zarejestrowany w czasie warsztatów z udziałem Piotra Rubika można będzie zobaczyć na facebookowym profilu Muzeum Okręgowego i pozostałych instytucji uczestniczących w ministerialnym projekcie.   

Iwona Łukawska, pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Okręgowego podkreśliła, że udział w przedsięwzięciu to dla instytucji nobilitacja oraz satysfakcja i przyjemność wynikająca ze współpracy z innymi rezydencjami królewskimi. – To także znakomita okazja do promocji nie tylko naszej instytucji, ale również ważne i ciekawe wydarzenie promujące całe Królewskie Miasto – powiedziała Iwona Łukawska.

Codziennie, przez 14 dni, od 4 do 17 stycznia na stronach internetowych instytucji biorących udział w akcji oraz na ich profilach w mediach społecznościowych publikowane są propozycje online dla dzieci. Wirtualne spacery, muzyczne warsztaty, bajki i legendy dla najmłodszych oraz atrakcyjne spotkania ze znanymi youtuberami uzupełniają programy indywidualne przygotowane przez każdą z rezydencji. W akcję zaangażowane są również: Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Muzeum Narodowe w Lublinie.

W Zamku Królewskim w Sandomierzu gościły wcześniej Joanna Moro i Ida Nowakowska.

Udostępnij
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wel
9 dni temu

krolestwo tarnobrzeskie z siedziba w sandomierzu

1
0
Zostaw komentarz!x
()
x