Zamknij

Fundusze Europejskie na Podkarpaciu: Zostań kowalem własnego losu! Liderzy ekonomii społecznej

08:55, 14.08.2020 KR Aktualizacja: 12:43, 09.11.2020
Skomentuj

Fundusze Europejskie na Podkarpaciu: Zostań kowalem własnego losu! Liderzy ekonomii społecznej

Ekonomia społeczna to sfera aktywności obywatelskiej, która łącząc działalność ekonomiczną i pożytku publicznego, służy osobom zagrożonym marginalizacją. Pomaga stanąć na nogi, choćby poprzez tworzenie miejsc pracy dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, którym ciężko jest się odnaleźć na rynku pracy. Działania te wspiera Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014 - 2020.

Na stronie wykuciwogniu.org znajduje się sklepik z wyrobami Agi i Filipa. Decydując się na zakup upominku, wspierasz społeczne działania małżeństwa. Na stronie wykuciwogniu.org znajduje się sklepik z wyrobami Agi i Filipa. Decydując się na zakup upominku, wspierasz społeczne działania małżeństwa.

Podmioty ekonomii społecznej oprócz celu gospodarczego realizują też ważną misję. Ich fundamentem są przedsiębiorstwa społeczne (PS), które mogą pełnić różne funkcje, m.in. integrować i przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu, dostarczać usługi i dobra publiczne - również na otwartym rynku pracy. Mogą także prowadzić działalność handlową lub produkcyjną niemal w każdej dziedzinie. Istotne jest to, że PS zatrudniają osoby, które z różnych względów mają trudności z podjęciem pracy, dlatego najczęściej wytwarzane w nich produkty należą do tych z kategorii pracochłonnych. Zajmują się np. produkcją mebli, tkactwem, szyciem czy rękodziełem.

Projektem wspierającym tego typu działania jest "Podkarpacki Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej 2" realizowany przez Podkarpacką Agencję Konsultingowo-Doradczą sp. z o.o. Jednym z PS powstałych przy POWES jest inicjatywa "Wykuci w ogniu" Agnieszki i Filipa Pasków.

Mariaż pasji z rzemiosłem

Agnieszka już jako nastolatka obrała kierunek rozwoju - liceum plastyczne, w którym pokochała zapach kuźni. Filip to urodzony społecznik i animator. Choć przez lata związani byli z Poznaniem, wrócili na Podkarpacie, z którego oboje pochodzą. Tu w Mokrem pod Sanokiem 11 lat temu - przy wsparciu dotacji unijnej - założyli pracownię kowalstwa artystycznego oraz metaloplastyki "Kuźnia Skarbów".

Przez lata angażowali się także w działania rozmaitych organizacji pozarządowych zajmujących się promowaniem kultury i sztuki, a także niesieniem pomocy. Gdy już wypracowali swoją markę, zapragnęli poszerzyć działalność. Chcieli połączyć pracę w ogniu i zamiłowanie do sztuki z potrzebą pomagania. Tak powstały fundacja i - przy wsparciu środków unijnych - przedsiębiorstwo społeczne "Wykuci w Ogniu". To miejsce, w którym tworzą niepowtarzalne przedmioty z metalu i realizują projekty artystyczne i społeczne, a także dzielą się miłością do rzemiosła.

Kowalstwo jest na liście zawodów ginących, zatem nieczęsto nadarza się okazja obserwowania kowala przy pracy, nie mówiąc już o spróbowaniu własnych sił w kuźni. Aga i Filip dają tę możliwość.

Jak to działa?Fundusze Europejskie na Podkarpaciu: Zostań kowalem własnego losu! Liderzy ekonomii społecznej

Członkowie zespołu tworzą kute przedmioty rękodzieła artystycznego ze stali oraz metali kolorowych. Powstają lampy, karnisze i meble o nietuzinkowych kształtach, ozdobne patery i świeczniki, a także unikatowa biżuteria.

Kupujący te wyroby lub korzystający z innych komercyjnych usług PS dokładają swoją cegiełkę do działalności społecznej "Wykutych w ogniu". Dzięki zebranym środkom będą mogły się odbywać bezpłatne warsztaty i zajęcia. Skorzystają z nich podopieczni placówek wychowawczych, domów dziecka, świetlic i innych organizacji wspierających dzieci i młodzież.

Obecnie ze względu na pandemię działania są utrudnione. Gdy sytuacja na to pozwoli, małżeństwo Pasków wróci do zajęć w kuźni, by przybliżać pracę kowala i cenne wartości, którymi kierują się w życiu.

FE buforem bezpieczeństwa

- Dotacja unijna nie tylko pozwoliła nam kupić brakujący sprzęt, ale też zatrudnić pracowników. Dziś to 5 osób, które borykają się z różnymi problemami. Dlaczego się na to zdecydowaliśmy? Sami mieliśmy kiedyś w życiu kłopoty i otrzymaliśmy pomoc, więc od lat wyciągamy dłoń do pogubionych. Nie zawsze mieliśmy na to środki, więc Fundusze Europejskie to dla nas spore wsparcie. Ekonomia i społecznictwo nie zawsze idą w parze, a środki unijne pomagają to połączyć.

Osoby na życiowym zakręcie, które mają problemy ze znalezieniem pracy na rynku otwartym, znajdują ją u nas. Potrzebują sporo czasu, by się przystosować, nauczyć funkcjonować, brać odpowiedzialność, ale to się udaje. Ich życie się zmienia, gdy mają stałą pracę, coś wytwarzają i widzą efekty. Przedsiębiorstwo społeczne stwarza warunki, by dać tym ludziom czas na znalezienie swojego miejsca, poukładanie trudnych spraw. Skąd bierzemy siłę? Mamy to w sercu, zwłaszcza Filip to prawdziwy społecznik, potrafi godzinami rozmawiać, by dotknąć sedna problemu. Teraz dzięki unijnemu wsparciu mamy świetnie wyposażoną pracownię, możemy się rozwijać, zatrudniać więcej osób, które potrzebują naszej pomocy - podsumowuje Agnieszka Pasek.

Autor: Aleksandra Nowotyńska

Skąd wziąć dofinansowanie?

Informacje o naborach i konkursach znajdziesz na stronie www.rpo.podkarpackie.pl w zakładce "Nabory wniosków".

Fundusze Europejskie na Podkarpaciu: Zostań kowalem własnego losu! Liderzy ekonomii społecznej

Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

(KR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%