Zamknij

Komfort akustyczny w biurze - dlaczego ma znaczenie i jak o niego zadbać?

09:07, 09.06.2022 Katarzyna Dudek
Skomentuj
reo

Myśląc o wygodzie funkcjonowania w pomieszczeniach, pojawiające się w głowie skojarzenia dotyczą przede wszystkim wygodnych mebli, solidnej stolarki, wydajnej klimatyzacji czy nowoczesnego wyposażenia w sprzęt elektroniczny. Tymczasem równie ważny jest komfort akustyczny, o czym wiele osób zapomina. Na czym on polega i jak o niego zadbać w warunkach biurowych? Ten temat poruszamy w poniższym artykule.

Komfort akustyczny - na czym polega

Akustyka pomieszczeń obejmuje zjawiska dźwiękowe zachodzące we wnętrzach, dlatego komfort akustyczny można rozumieć jako warunki, które zapewniają takie rozchodzenie się odgłosów, aby miały korzystny wpływ na funkcjonowania znajdujących się w środku osób. Ujmując tę kwestię z praktycznego punktu widzenia, chodzi przede wszystkim o takie kwestie jak odcięcie pomieszczenia od odgłosów dochodzących z zewnątrz czy ograniczenie rozchodzenia się dźwięków we wnętrzu. Zastanówmy się zatem nad znaczeniem tych aspektów w pracy biurowej.

Dlaczego komfort akustyczny ma w biurze szczególne znaczenie

Wykonywanie obowiązków zawodowych w biurze z reguły ma charakter pracy umysłowej. Wyszukiwanie informacji, prowadzenie komunikacji i realizacja wszelkiego rodzaju innych zleceń wymaga maksymalnego skupienia, a trudno je osiągnąć, gdy zza okna do uszu pracownika dochodzą dźwięki przejeżdżających samochodów. Również odgłosy innych pracowników, np. ich rozmowy czy stukanie w klawiaturę, mogą utrudniać koncentrację, a tym samym obniżać wydajność i komfort wykonywanych czynności. To z kolei negatywnie wpływa na samych pracowników, którym pracuje się po prostu gorzej, co obniża ich motywację i efektywność, negatywnie przekładając się na wyniki całej firmy. Taki scenariusz jest ostatnim, o czym myśli każdy przedsiębiorca.

Podsumowując, komfort akustyczny jest bardzo istotnym aspektem z punktu widzenia wszystkich osób tworzących zespół firmy, dlatego zapewnienie jak najlepszych warunków dźwiękowych powinno się traktować jako zyskowną inwestycję, a nie zbędny koszt. Czytaj dalej i dowiedz się, jak zatroszczyć się o komfort akustyczny w pomieszczeniach biurowych!

Jak zadbać o komfort akustyczny w warunkach biurowych

Oto kilka podstawowych porad, które pozwalają na stworzenie przyjemnych warunków funkcjonowania w biurze pod względem akustyki wnętrza.

Projekt architektoniczny

O komforcie akustycznym powinno się pamiętać jeszcze przed wybudowaniem samej nieruchomości, tzn. na etapie projektowania. Do konstrukcji budynku warto wykorzystywać materiały o wysokiej izolacyjności akustycznej. Również rozplanowanie pomieszczeń i kanałów wentylacyjnych jest ważne z punktu widzenia komfortu dźwiękowego osób przebywających we wnętrzu. W przypadku dużych przestrzeni, np. w biurach open space, bardzo ważne jest oddzielenie od siebie poszczególnych stanowisk pracy, tak aby każdy mógł wykonywać swojej obowiązki we względem ciszy.

Umeblowanie

Gdy myślisz o wyposażeniu pomieszczenia pod kątem komfortu dźwiękowego, prawdopodobnie na myśl przychodzą Ci dyfuzory i panele akustyczne, jednak o nich za chwilę. Istotną rolę odgrywa bowiem także samo umeblowanie - zastosowanie zasłon, dywanów, obrazów czy dużych mebli może skutecznie zmniejszać pogłos i poprawiać jakość rozmowy we wnętrzu.

Szczelność stolarki

Odcięcie wnętrza od odgłosów z zewnątrz jest możliwe wyłącznie pod warunkiem dobrej szczelności stolarki okiennej i drzwiowej.

Ustroje akustyczne

W uzyskaniu komfortu akustycznego mogą pomóc ustroje, takie jak wspomniane panele, a także pułapki czy dyfuzory, które można kupić na stronie https://www.asound.pl/akustyka-pomieszczen/dyfuzory-akustyczne/.

(Katarzyna Dudek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%