reklama
Koprzywnica. Wystawa o ks. Romanie Kotlarzu otwarta - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 25 września
reklama

Koprzywnica. Wystawa o ks. Romanie Kotlarzu otwarta

0

Przy kościele św. Floriana w Koprzywnicy została otwarta wystawa plenerowa pod tytułem „…ksiądz musi zaprzestać. Życie i działalność księdza Romana Kotlarza”. Przygotował ją Instytut Pamięci Narodowej.

Na planszach można zobaczyć fotografie i dokumenty przybliżające życie i działalność duchownego. Poseł Marek Kwitek, inicjator koprzywnickiego wydarzenia przypomniał, że ks. Roman Kotlarz kierował się zasadą: „nie wolno nam milczeć, gdy dzieje się zło”.

W swoich płomiennych kazaniach domagał się szacunku dla człowieka, piętnował kłamstwo i niesprawiedliwość. W Koprzywnicy pracował ponad rok i dał się poznać jako oddany duszpasterz młodzieży i wybitny kaznodzieja. Zaangażował się także w obronę religii i krzyża w szkole. W czerwcu 1976 roku, ze schodów kościoła św. Trójcy w Radomiu, błogosławił protestującym robotnikom, a później w czasie odprawianych przez siebie nabożeństw domagał się zaprzestania represji wobec zatrzymanych. Ksiądz Kotlarz stał się swoistym symbolem Czerwca 1976 roku i męczennikiem za wiarę – podkreślił poseł Kwitek.

Proces beatyfikacyjny urodzonego w gminie Staszów kapłana trwa od 2018 roku. W minioną niedzielę w Koprzywnicy wierni modlili się o jego rychłe zakończenie. Po mszy świętej koncert dała marszałkowska orkiestra dęta.

Wystawa będzie prezentowana do końca tego tygodnia.

fot. Marek Kwitek/Facebook

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.