Niezwykłe odkrycie w Ossolinie. To najprawdopodobniej bulla XV-wiecznego papieża - Tygodnik Nadwiślański
środa, 1 grudnia
kondolencje
reklama

Niezwykłe odkrycie w Ossolinie. To najprawdopodobniej bulla XV-wiecznego papieża

0

Na niezwykle ciekawy zabytek natrafili w Ossolinie członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego “Pamięć”. Jest to najprawdopodobniej bulla papieża Eugeniusza IV z pierwszej połowy XV wieku.

Zabytek znajdował się w sadzie. Znaleziony został podczas poszukiwań prowadzonych przy użyciu wykrywacza metali, za zgodą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Jest to ołowiany przedmiot, na którym z jednej strony widnieje imię Eugeniusza IV. Wstępne oględziny wskazują na to, że jest to bulla tego papieża. Zasiadał on na Stolicy Piotrowej od 1431 do 1447 roku.

Bulle były pieczęciami, którymi od XIV wieku opatrywano dokumenty wydane przez papieży. Z czasem tą nazwą zaczęto określać również same dokumenty. Przedmioty wykonywano zazwyczaj z ołowiu, zaś w przypadku szczególnie ważnych dokumentów, także ze złota. Przez środek pieczęci przechodził pionowy otwór, przez który przeciągano jedwabny sznurek, na którym była zawieszana. Średniowieczne ołowiane bulle papieskie nie są często spotykanymi zabytkami na ziemiach polskich.

Znalezisko z Ossolina członkowie stowarzyszenia przekazali Delegaturze w Sandomierzu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Ma je ocenić archeolog dr hab. Marek Florek.

Jeśli nasze przypuszczenia się potwierdzą, będzie to niezwykle cenne odkrycie. Byłaby to dopiero czwarta bulla Eugeniusza IV znaleziona w Polsce. Byłby to także jeden z nielicznych tego typu zabytków zachowanych w całości. Dotychczas znajdowano głównie połówki odcisku pieczęci papieskiej – mówi Mariusz Piotrowski, prezes stowarzyszenia “Pamięć”.

 W 2014 roku w Brzeziu niedaleko Opatowa członek Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Zabytków “Sakwa” natrafił na połówkę średniowiecznej bulli antypapieża Jana XXIII.

 

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.