Oddali hołd zamordowanym przewoźnikom - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 5 grudnia
reklama

Oddali hołd zamordowanym przewoźnikom

0

   W Łukowcu w gminie Koprzywnica i nad brzegiem Wisły, w miejscu nieistniejącej już wsi Radowąż, uczczono pamięć Józefa Nasternaka i Stefana Józefczaka – bohaterskich przewoźników wiślanych zamordowanych we wrześniu 1939 r. przez Niemców. W uroczystości wzięli udział członkowie rodzin przewoźników, przedstawiciele gminy, młodzież i mieszkańcy.

   80 lat temu przewoźnicy z Radowąża – wsi położonej na lewym brzegu Wisły na wysokości Tarnobrzega, przez kilka dni przeprawiali wycofujących się polskich żołnierzy. Gdy Niemcy dotarli nad Wisłę, a prom został zatopiony, przeprowadzili jeszcze kilkaset osób przez wiślane płycizny.

   Zemsta Niemców za pomaganie polskiemu wojsku była okrutna. Obaj przewoźnicy zostali 13 września 1939 r. rozstrzelani. W miejscu egzekucji rodziny zamordowanych postawiły symboliczny pomnik zwieńczony krzyżem. Zbudowano go z betonowych bloczków, które stały się dla przewoźników „ścianą śmierci”. Pomnik, który mocno ucierpiał podczas tegorocznej powodzi, został przed rocznicą wyremontowany przez dwójkę wolontariuszy i regionalistów z Tarnobrzega – Katarzynę Opiołę i Krzysztofa Watracza.

   

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.