6 portretów przedstawiających wybitne postacie wywodzące się z rodu Tarnowskich, przekazał Muzeum Historycznemu Miasta Tarnobrzega Michał Tarnowski, wnuk Artura Tarnowskiego, ostatniego właściciela Dzikowa.
- Zawdzięczamy to w dużej mierze panu Janowi Tarnowskiemu. Po tym, jak Tarnobrzeg kupił Kolekcję Dzikowską, pan Jan zasugerował członkom rodziny, żeby przekazali do naszego muzeum również te dzieła sztuki, które są w ich posiadaniu. W ubiegłym roku otrzymaliśmy kilka portretów od pani Marii Zofii Kryżan, córki Artura Tarnowskiego. Teraz otrzymaliśmy kolejną przesyłkę z Kanady, tym razem od Michała Tarnowskiego, syna Marcina Tarnowskiego, nieżyjącego już brata pana Jana - mówi Tadeusz Zych, dyrektor MHMT.
Wśród 6 portretów są autentyczne rarytasy. Jest portret Zdzisława Tarnowskiego pędzla mistrza Kazimierza Pułaskiego, brata ciotecznego Wojciecha Kossaka, jest rzadkiej urody portret profesora Stanisława Tarnowskiego, portret Juliusza Tarnowskiego w powstańczym mundurze, a także stylizowany na renesansowe malowidło portret hetmana Jana Amora Tarnowskiego.
- Wszystkie te obrazy niebawem pokażemy, wraz z innymi rodowymi portretami Tarnowskich, w przygotowywanej właśnie małej Sali Portretowej - mówi T. Zych.
Jak zdradził dyrektor MHMT, obrazy z Kanady to nie ostatnie dzieła sztuki, które zasilą zbiory tarnobrzeskiego muzeum. Co jeszcze trafi do Tarnobrzega, to na razie tajemnica.
0 0
Trzeba pomyśleć o części drugiej, książki "kolekcja dzikowska".
0 0
tarnobrzegu starozytny grodzie nie przesadzaj ze swoja historia
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz