Zamknij

Chmielów. W 2021 ruszy budowa nowoczesnego zakładu karnego dla kobiet

15:18, 18.11.2020 gaw
Skomentuj

W 2021 roku ruszy budowa nowoczesnego zakładu karnego dla kobiet, wartego około 40 mln zł. Obiekt obejmuje bloki zakwaterowania, halę produkcyjną, a także dom przejściowy i oddział terapeutyczny dla kobiet z problemami alkoholowymi. 

Pierwsze kroki w związku z rozbudową Aresztu Śledczego w Nisku - Oddział Zewnętrzny w Chmielowie, podjęte zostały przez Radę Miejską Nowej Dęby w roku 2005. Wraz z wizytą wiceminister Beaty Kępy w Chmielowie zapadła decyzja, którą uprzedził akt darowizny dla Skarbu Państwa w postaci działek o łącznej powierzchni ok. 1,3 ha. Wybory parlamentarne w 2007 roku jednak przekreśliły tę wizję, na poczet innego więzienia w Opolu Lubelskim.

- Wracamy do dawnej koncepcji rozbudowy więzienia. Gmina chce przekazać pod rozbudowę oddziału zewnętrznego kolejne działki, dla których przygotowaliśmy plan zagospodarowania przestrzennego, w uzgodnieniu ze Służbą Więzienną - powiedział burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon.

Za zgodą na przekazanie działek optuje przewodniczący Rady Miejskiej, Damian Diektiarenko, który podkreśla wagę mobilizacji do realizacji tego projektu.

- Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, aby rozbudowa więzienia w Chmielowie została zrealizowana, dlatego wyrazimy zgodę na przekazanie działek. To ważny aspekt rozwojowy dla naszej gminy, dlatego cieszę się, że jest determinacja ze strony wiceministra Marcina Warchoła, aby projekt zrealizować - mówi przewodniczący rady.

Zobacz także:

- Nie żyje ks. Wiesław Słowiński. Przez wiele lat był wikariuszem w Tarnobrzegu

- Koronawirus - nie żyje 44-latek z pow. sandomierskiego. Cztery zgony w pow. staszowskim, trzy w opatowskim

- Tarnobrzeg. Zderzenie samochodu z sarną na Wisłostradzie  

Przyszłe więzienie zakłada powołanie do życia pawilonu mieszkalnego dla kobiet o pojemności ok. 250 miejsc do zakwaterowania. Wraz z istniejącymi oddziałami jednostka pomieści ok. 460 osób. W założeniach znalazł się też oddział terapeutyczny przeznaczony dla kobiet z problemami alkoholowymi. Za unikalny punkt projektu uznaje się brak krat, muru, a miejsca do spotkań rodzinnych mają być przyjazne. W planie jest również budowa obiektu o charakterze domu przejściowego, który zakłada działalność resocjalizacyjną i samokontrolę osadzonych, a jego lokalizacja będzie znajdowała się poza jednostką. Dozór nad budynkiem miałby być zmniejszony, a osoby osadzone byłyby zatrudnione i chętne do odbywania nauki i resocjalizacji.

Na terenie zakładu powstanie również hala o powierzchni 1500-1700 m kw zaadaptowana w taki sposób, aby umożliwiała prowadzenie kilku rodzajów produkcji. Przewidziane są tutaj pomieszczenia działu ochrony z bramą główną, poczekalniami dla odwiedzających, salami widzeń, magazynami depozytów, pomieszczenia administracyjne, warsztatowe oraz magazyny środków czystości i higieny.

- Wedle zapowiedzi, w nowym obiekcie zatrudnionych zostanie około 100 osób. Nowoczesny zakład karny to także dodatkowe możliwości rozwoju dla lokalnych firm usługowych i placówek handlowych - mówi radny z Chmielowa Stanisław Skimina.

Szacowany koszt rozbudowy oddziału to około 40 mln zł, a środki pochodzą z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Budowa ruszy w roku 2021 i potrwa od trzech do czterech lat.

(gaw)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%