Swędzące dziąsła to dolegliwość, która – jak sama nazwa wskazuje – objawia się najczęściej irytującym i utrzymującym się uczuciem swędzenie, mrowienia czy łaskotania. Chociaż natężenie tego uczucia może być różne, nawet gdy jest delikatne, nie należy go lekceważyć – może ono bowiem świadczyć o rozwijającym się schorzeniu w obrębie jamy ustnej, takim jak zapalenie miazgi, paradontoza, infekcja wirusowa czy ropień.
W takich okolicznościach najlepiej jest wychodzić z założenia, że im szybciej zajmiemy się problemem, tym łatwiej będzie można się go pozbyć. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tym miejscu: https://www.sunstargum.com/pl-pl/zdrowie-jamy-ustnej/swedzace-dziaslo-o-czym-swiadczy-i-dlaczego-tak-sie-dzieje.html.
Zaznaczmy, że swędzenie rzadko występuje jako jedyna dolegliwość. Bardzo często mrowieniu i łaskotaniu towarzyszą zaczerwienione dziąsła oraz opuchlizna, drażliwość tkanek czy krwawienie podczas szczotkowania. Przyczyny takiego stanu – jak dowiadujemy się z artykułu GUM na stronie https://www.sunstargum.com/pl-pl/zdrowie-jamy-ustnej/zaczerwienione-dziasla-o-czym-swiadcza-i-jak-temu-zapobiegac.html - mogą być następujące:
Zaczerwienienie i ból dziąsła zazwyczaj występuje także po wyrwaniu zęba. O tym więcej możesz przeczytać na stronie https://www.sunstargum.com/pl-pl/zdrowie-jamy-ustnej/bol-po-wyrwaniu-zeba-jak-dlugo-trwa-i-jak-sie-go-pozbyc.html.
Specjaliści zwracają uwagę na to, że najlepszym sposobem na walkę ze swędzącymi i zaczerwienionymi dziąsłami jest… profilaktyka domowa. W tym kontekście szczególnie dużą rolę odgrywa codzienna higiena jamy ustnej, obejmująca nie tylko szczotkowanie zębów, ale również mycie i masowanie dziąseł oraz korzystanie z nici dentystycznej i płyny do płukania ust. Można je kupić w sklepie marki GUM.
Ponadto należy pamiętać o odpowiednim stylu życia, czyli stosowaniu zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety, bogatej w witaminę C i witaminy z grupy B, a także unikanie wyrobów tytoniowych i alkoholu.
Swędzenie dziąsła może też wynikać z alergii na konkretny składnik – wówczas rozwiązaniem może być wykluczenie danego składnika z diety lub zmiana pasty do zębów.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz