Problemy z wadą postawy u dzieci mogą pojawiać się już w pierwszych miesiącach życia pociechy. Chociażby z tego względu warto na bieżąco sprawdzać stan zdrowia dziecka i weryfikować czy nie występują u niego popularne objawy skoliozy. To najpowszechniejsze schorzenie, które dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Z tego artykułu dowiesz się, czym objawia się skolioza u dzieci i w jaki sposób można się przed nią chronić.
Skolioza to problem natury fizycznej, który może mieć swoje podłoża w genetyce. Ten rodzaj wady postawy występuje jako wada nabyta, wrodzona lub inna o nieznanej etiologii. Skolioza u dzieci to najczęściej skrzywienie kręgosłupa, które ma swoje podłoża w różnych czynnikach, np. przebyte choroby, porażenie mózgowe czy nawet dystrofia mięśniowa.
Aby ocenić, czy dziecko nie ma problemów z wadami postawy, warto wybrać dobry gabinet fizjoterapii w Warszawie. Jeśli mieszkasz w stolicy, koniecznie umów dziecko na wizytę u specjalisty. W ten sposób szybko dowiesz się, czy Twoja pociecha nie ma problemu ze skoliozą lub innymi schorzeniami, które wpływają na nieprawidłową postawę ciała.
Skolioza może być skutkiem wrodzonych wad kręgosłupa lub przebytych przez dziecko chorób, np. przepukliny międzykręgowego krążka lub guzami gości. Przyczyną skoliozy nabytej jest często choroba płuc, komplikacje po przebytych operacjach oraz niski poziom aktywności fizycznej dziecka, niezależnie od wieku.
Problemem są także rodzicielskie błędy, które popełniają nieświadomi rodzice. To częsta przyczyna pogłębiania się problemów ze skoliozą u dzieci. Najczęstsze błędy to: zbyt wczesne pionizowanie noworodka, sadzanie dziecka w nieodpowiedniej pozycji, noszenie dziecka w pozycji pionowej w wieku do 5 miesięcy oraz długotrwałe noszenie malucha na jednym biodrze. To wszystko może wpływać na występowanie skoliozy u dziecka.
Skolioza u dzieci polega przede wszystkim na bocznym skrzywieniu kręgosłupa. Diagnostyka tego schorzenia polega przede wszystkim na obserwowaniu widocznych objawów problemu ze skrzywieniem kręgosłupa: wystające łopatki, brak równoległości między ramionami i biodrami, garb żebrowy oraz nierówną długość kończyn.
W przypadku skoliozy u dzieci rozpoznaniem choroby powinien zająć się przede wszystkim ortopeda. Jeśli chodzi o leczenie skoliozy w Warszawie, warto wyróżnić przede wszystkim ćwiczenia specjalistyczne, które powinny być realizowane pod okiem wykwalifikowanych rehabilitantów.
Wszelkiego rodzaju masaże, ćwiczenia oraz uprawianie sportów, które wspomagają rozwój mięśni i utrzymanie symetrii ciała wspomagają proces leczenia skoliozy. W Warszawie można skorzystać z pomocy wielu specjalistów, którzy zajmują się wspomaganiem dzieci z wyraźnymi objawami skoliozy. Czasem wystarczy szybka konsultacja w gabinecie fizjoterapii w Warszawie, aby opracować odpowiedni plan leczenia i rehabilitacji.