Pomieszczenia w "Marmoladzie" zostaną przeznaczone na potrzeby kierunku pielęgniarstwo, jaki ma być utworzony w sandomierskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Pieniądze na ich remont i adaptację pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Na dostosowanie dawnej szkolnej przetwórni do nowych potrzeb przyznane zostało dofinansowanie w wysokości 1,5 mln zł. Wniosek o fundusze złożył powiat sandomierski.
Zapewnienie bazy lokalowej jest warunkiem utworzenia kierunku.
- Chcemy, żeby w Sandomierzu powstało pielęgniarstwo i aby filia UJK mogła się rozwijać. Zależy nam na tym, aby miasto stało się silnym ośrodkiem akademickim. Obecna siedziba uczelni nie daje takich możliwości - powiedział poseł Marek Kwitek.
W budynku Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich przy ulicy Wojska Polskiego filia zyska 400 metrów kwadratowych powierzchni. Do dyspozycji studentów i kadry będą trzy sale dydaktyczne, pokój nauczycielski i łazienki. Jak poinformował starosta sandomierski Marcin Piwnik, taka baza wystarczy do kształcenia grup studentów liczących w sumie do 50 osób.
- Jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia inwestycji. Mamy dokumentację techniczną. Zaraz po świętach odbędą się spotkania z władzami UJK. Chcemy ustalić z nimi sprawy związane z wyposażeniem i mediami. Powiat we własnym zakresie wykona drogę dojazdową i parking - mówił Marcin Piwnik.
Starosta przypomniał, że przy "Marmoladzie" działa bursa szkolna, studenci będą mieli zatem zapewnioną również bazę noclegową i żywieniową. Podkreślił ponadto, że na potrzeby uczelni przekazywane są pomieszczenia, które nie są teraz zagospodarowane. - Niczego szkole nie zabieramy. Nie ograniczamy jej działalności - zaznaczył Marcin Piwnik.
Starosta dodał, że utworzenie kierunku przyczyni się do powstania w Sandomierzu nowych miejsc pracy. To także niezwykle ważne dla tutejszego szpitala. Pracuje w nim około 400 pielęgniarek, większość jest już w wieku emerytalnym i przedemerytalnym. Zapewnienie nowych kadr jest konieczne.
Dr hab. Piotr Sobolewski, dziekan filii UJK powiedział, że kształcenie na kierunku pielęgniarstwo będzie mogło ruszyć za dwa lata. - Przed nami skomplikowany proces. Utworzenie kierunku wymaga zgody Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Warunkiem jej uzyskania jest posiadanie odpowiedniej bazy dydaktycznej oraz wyposażenia. Zapewnienie pomieszczeń otwiera drogę do rozpoczęcia procedury - wyjaśnił dziekan.
Samorządy powiatu sandomierskiego otrzymały w tej edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych łączną kwotę 4,9 mln zł.
na zdjęciu: O przyznaniu pieniędzy na adaptację pomieszczeń na potrzeby filii UJK poinformował na konferencji prasowej poseł Marek Kwitek.
HENIO16:03, 31.03.2021
A gdzie będą pracować te pielęgniarki?
0 0
w psychiatryku,w dps