Zamknij

Sandomierz. Centrum Zdrowia Psychicznego na miarę XXI wieku

19:05, 21.04.2021 Aktualizacja: 14:28, 23.04.2021
Skomentuj

Nowoczesne centrum psychiatrii powstało przy Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu. W środę, 21 kwietnia odbył się odbiór techniczny budynku.

Parterowy pawilon będzie nową siedzibą Centrum Zdrowia Psychicznego, działającego przy lecznicy od 2018 roku w ramach pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia. W obiekcie będzie około 10 gabinetów lekarskich. Jak poinformował dr Marek Kos, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego, przeniesiony zostanie tam Oddział Psychiatryczny Dzienny i Poradnia Zdrowia Psychicznego, będzie znajdował się również Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny oraz pomieszczenia dla Zespołu Leczenia Środowiskowego. Teraz poszczególne jednostki mieszczą się w różnych częściach lecznicy.

Nowy pawilon ma powierzchnię około 1200 metrów kwadratowych. Otwarcie placówki dla pacjentów ma nastąpić w połowie roku. Budynek wymaga jeszcze doposażenia.

Centrum zostało zbudowane przy dofinansowaniu w wysokości około 8 mln zł ze Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego. Milion złotych to kwota przyznana z budżetu państwa, zaś pozostałe fundusze, czyli ponad 3 mln zł zapewnił szpital. W ramach tego samego projektu lecznica zakupiła tomograf komputerowy.

Centrum Zdrowia Psychicznego przeznaczone jest głównie dla mieszkańców powiatów sandomierskiego i opatowskiego, ale przyjmowani będą także inni pacjenci, nie będzie tam bowiem obowiązywać rejonizacja.

Marcin Piwnik, starosta sandomierski ma nadzieję, że mieszkańcy będą mieli łatwiejszy dostęp do specjalistycznej opieki. - Jest to tym ważniejsze w dobie pandemii. Już teraz widać wzrost zapadalności na choroby psychiczne - podkreślił starosta.

W dotychczasowej lokalizacji, czyli w pawilonie specjalistycznym pozostanie psychiatria stacjonarna. - Budowa piętrowego obiektu, przeznaczonego dla Oddziału Psychiatrycznego Stacjonarnego zaplanowana jest w ramach drugiego etapu inwestycji. Wstępna koncepcja jest gotowa. Będziemy zabiegać o fundusze na realizację tego zadania - powiedział dr Marek Kos.

W Polsce funkcjonują obecnie, w ramach ministerialnego pilotażu, 33 Centra Zdrowia Psychicznego. Celem programu jest wprowadzenie nowej jakości w leczeniu chorób psychicznych - stworzenie systemu opartego o opiekę środowiskową, a nie zamknięte lecznictwo szpitalne. Ma to przeciwdziałać stygmatyzacji osób w kryzysie psychicznym i pomóc w uzyskaniu przez pacjenta kompleksowego wsparcia blisko miejsca zamieszkania. Centra mają zapewnić opiekę i leczenie we wszystkich formach: ambulatoryjnej, domowo-środowiskowej, oddziału dziennego i oddziału całodobowego.

(MPlaza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%