Podczas uroczystej gali, zaplanowanej na 27 czerwca, odbiorą one statuetki festiwalowe – Koronę Sandomierską i Kamień Optymizmu. Kinga Dębska, autorka takich filmów jak „Moje córki krowy”, „Zabawa, zabawa” czy „Święto ognia”, zostanie uhonorowana tytułem Reżyserki NieZwykłej, a Agata Kulesza – czterokrotna laureatka Orła za role w obrazach „Róża”, „ Ida” i „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” i „Jestem mordercą” – Aktorki NieZwykłej. Galę uświetni koncert piosenek Andrzeja Zauchy w wykonaniu Myrczek and Tomaszewski Band, z udziałem zaproszonych gości.
W programie festiwalu obok pokazów filmowych, jak co roku, znalazły się liczne spotkania z ludźmi ze świata kultury, nie tylko kina. Spotkanie z Kingą Dębską poprowadzi Mariusz Szczygieł. Ten dziennikarz, reportażysta i pisarz porozmawia z publicznością również podczas własnego autorskiego spotkania. Z kolei psycholożka i dziennikarka Małgorzata Ohme, pochodząca z Sandomierza, porozmawia z kobietami związanymi z festiwalem. O ważnych kwestiach dotyczących naszej rzeczywistości dyskutować będą były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Jerzy Stępień i dziennikarz Grzegorz Nawrocki.
Wyjątkowym wydarzeniem będzie bez wątpienia wystawa aktora Krzysztofa Globisza, który po ciężkiej chorobie odkrył w sobie nowy talent – plastyczny. Wernisaż w Galerii Widnokrąg uzupełni pokaz filmu „Prawdziwe życie aniołów” o jego walce z chorobą.
W Sandomierzu pojawi się była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska, prezeska Fundacji „Porozumienie Bez Barier”. Wśród gości festiwalu znajdą się także: dziennikarka Katarzyna Janowska, tancerka Krystyna Mazurówna, aktor Andrzej Seweryn i artysta grafik, wybitny plakacista Andrzej Pągowski.
Festiwal jest również miejscem dla młodzieży. Już po raz piąty do Sandomierza przyjadą uczniowie szkół średnich z całej Polski, zrzeszonych w Gildii Szkół Niezwykłych. W tym roku będzie to aż 98 osób. Będą one pomagały w zorganizowaniu festiwalu, a także uczestniczyły w warsztatach dziennikarskich i filmowych.
– Nowością tegorocznej edycji będzie ogólnopolski konkurs „Kadry wyobraźni”, zrealizowany wspólnie z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach. Był on skierowany do uczniów szkół plastycznych z całego kraju. Od początku festiwalu edukacja była mnie jego najważniejszym elementem – mówi Katarzyna Kubacka-Seweryn, pomysłodawczyni wydarzenia i jego dyrektorka artystyczna.
Hasłem pierwszej edycji jest „Niezwykłość codzienności”. Partnerem tego przedsięwzięcia jest Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jak co rok, festiwalowi towarzyszyć będzie sztuka plastyczna. W Zamku Królewskim zaprezentowana zostanie wystawa Dariusza Milińskiego, twórcy logotypu „Siewcy”, symbolu sandomierskiego wydarzenia. Natomiast w Biurze Wystaw Artystycznych zobaczymy prace zaprzyjaźnionego z festiwalem Franciszka Maśluszczaka.
Po raz dziesiąty odbędzie się także Szklany Ekran Pilkingtona, czyli warsztaty filmowo-dziennikarskie. Niektóre wydarzenia wyjdą poza Sandomierz – do Dworu Amelii w Rudzie Kościelnej.
Festiwal odbędzie się w terminie od 25 czerwca do 2 lipca. Dokładny program ma być ogłoszony w najbliższych dniach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz