Szeroką promocję Muzeum Okręgowego w Sandomierzu w kraju i poza jego granicami oraz wspieranie starań miasta o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO zapowiedział nowy dyrektor tej instytucji dr Mikołaj Getka-Kenig. We wtorek, 1 czerwca objął on stanowisko.
Mikołaj Getka-Kenig, przypomnijmy, w kwietniu wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Okręgowego. We wtorek spotkał się z przedstawicielami organów prowadzących tę placówkę, jej pracownikami oraz dziennikarzami.
Poinformował, że w wielu sferach działalności będzie kontynuował politykę swoich poprzedników, ale szczególny nacisk położy na szeroką promocję muzeum oraz starania o podwyższenie rangi Sandomierza. - Chciałbym, aby świadomość wagi historycznego dziedzictwa sandomierskiego nie ograniczała się tylko do samych mieszkańców miasta czy jego najbliższych okolic, ale by było ono powszechnie rozpoznawane i doceniane w całym województwie, w kraju i poza jego granicami. Potencjał tutejszego dziedzictwa jest rzeczywiście olbrzymi - podkreślił dyrektor.
Dr Mikołaj Getka-Kenig chce, aby kierowana przez niego placówka odegrała istotną rolę we wpisaniu Sandomierza na listę UNESCO. Ma to być, jak powiedział, drogowskaz dla jego prac.
Wyjaśnił, że umiędzynarodowienie muzeum ma się dokonać poprzez odpowiedni dobór tematów wystaw, a także poprzez współpracę z instytucjami muzealnymi w kraju, które mają doświadczenia w kontaktach międzynarodowych, jak i bezpośrednio z instytucjami zagranicznymi. Dodał, że istotna będzie działalność naukowa, czyli organizowanie konferencji poświęconych UNESCO i historii Sandomierza. W promocji mają pomóc także relacje z placówkami należącymi do sieci Rezydencji Królewskich.
Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych stwierdził, że w związku z powołaniem nowego dyrektora i jego programem otwiera się nowy rozdział w historii Muzeum Okręgowego, ale również całego miasta. Zapowiedział, że będzie wspierał Mikołaja Getkę-Keniga w jego pracach. - Celem tej kadencji będzie wpisanie Sandomierza na listę UNESCO. Jednym z działań z tym związanych jest pokazanie jego potencjału ekspertom - osobom, które będą podejmowały decyzję w tym zakresie. Dlatego organizowane będą, z udziałem ministerstwa spraw zagranicznych i ministerstwa kultury, spotkania o charakterze międzynarodowym promujące miasto - zapowiedział Piotr Wawrzyk.
Jedną z inicjatyw, które mają pomóc we wpisaniu Sandomierza na listę UNESCO ma być zorganizowanie wystawy o tym mieście w Genewie.
Poseł Marek Kwitek przypomniał o deklaracji złożonej przez ministra kultury Piotra Glińskiego dotyczącej przejęcia muzeum. Ma ono być prowadzone przez resort we współpracy z samorządem województwa. Parlamentarzysta wyraził przekonanie, że przyczyni się to do rozwoju instytucji. Przyznał również, że marzy o tym, by placówka nosiła nazwę: Muzeum Zamek Królewski w Sandomierzu, na wzór Zamku Królewskiego w Warszawie.
Szczegóły swojego programu dyrektor Mikołaj Getka-Kenig obiecał przedstawić w najbliższych dniach, po rozmowach na ten temat z pracownikami instytucji.
Dr Mikołaj Getka-Kenig jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego (historia i historia sztuki) i Courtauld Instutite of Art w Londynie (historia sztuki). W 2016 roku obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Warszawskim, która została wyróżniona nagrodą dla młodych historyków sztuki im. ks. Sz. Dettloffa. Jest członkiem Stowarzyszenia Naukowego Collegium Invisibile, laureatem stypendiów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Corbridge Trust, Fundacji z Brzezia Lanckorońskich oraz Francis Haskell Memorial Fund. Jest autorem publikacji dotyczących społeczno-kulturowej historii ziem polskich na przełomie XVIII i XIX wieku. Pracował w Żydowskim Instytucie Historycznym oraz w Instytucie Historii Nauki PAN, a także jako adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
tomasz10:39, 02.06.2021
brawo sandomierz w koncu odbijamy sie od dna po 20 kliku latach poniewierki w wojewodztwie gierkowskim
0 0
Nie chrzań głupot. Zrobiono tyle ile można było zrobić, w tym województwie Gierkowskim