Nowa pracownia rentgenowska została uruchomiona w Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego. Nowoczesny aparat daje możliwość lepszego diagnozowania schorzeń i wykonywania badań, jakich wcześniej w sandomierskiej lecznicy nie robiono.
Nowy, cyfrowy aparat zastąpił mocno wyeksploatowane, mające już ponad 20 lat urządzenie. W środę, 25 sierpnia pracownia RTG została oficjalnie otwarta.
- To ważny dzień przede wszystkim dla pacjentów. Będą oni mogli mieć wykonywane zdjęcia rentgenowskie na nowoczesnym sprzęcie - podkreślił dr Marek Kos, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego.
Jak poinformowała Małgorzata Kołeczek, specjalista radiolog, kierownik zakładu radiologii, nowy aparat jest tak skonstruowany, że może robić wszelkiego rodzaju zdjęcia kostne - kości długich i małych oraz zdjęcia całego ciała, co jest potrzebne przede wszystkim dla nowoczesnej ortopedii, do diagnostyki skolioz.
- Do tej pory w Sandomierzu nie było takich możliwości. Pacjenci musieli jeździć do innych ośrodków. Poza tym aparat wykonuje wszelkiego rodzaju zdjęcia płucne, zarówno tym pacjentom, którzy mogą stać, jak i leżącym. Lampa rentgenowska jeździ, dzięki szynom, po całym suficie i można ją odpowiednio ustawić. Jest to również wygodne dla personelu - wyjaśniła Małgorzata Kołeczek.
Procedura związana z zakupem sprzętu oraz prace adaptacyjno-remontowe trwały siedem miesięcy. W tym czasie wszyscy pacjenci korzystali z drugiej pracowni, znajdującej się w mniej dogodnej lokalizacji.
Nowe urządzenie kosztowało milion złotych, natomiast całkowity koszt przygotowania pracowni wyniósł 1,7 miliona złotych. Dofinansowanie w wysokości miliona złotych udało się pozyskać z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, 580 tysięcy złotych szpital otrzymał z Urzędu Marszałkowskiego, z funduszy unijnych, zaś 120 tysięcy złotych stanowiły środki własne.
- Przy dobrej współpracy na linii: politycy i samorządowcy można zrobić dużo dobrych rzeczy. Potrzeby sandomierskiego szpitala były, są i będą bardzo duże, ale trzeci stopień referencyjności zobowiązuje - stwierdził poseł Kwitek.
Parlamentarzysta zaznaczył, że nowa pracownia daje możliwość lepszej diagnostyki, ale oznacza także bezpieczniejsze warunki pracy dla personelu.
Starosta Marcin Piwnik przypomniał, że to kolejna szpitalna pracownia diagnostyczna, która przeszła w ostatnim czasie remont i została wyposażona w nowoczesny sprzęt. Wcześniej zmodernizowana została pracownia tomografii komputerowej. Podjęto już działania dotyczące następnej.
- Złożyliśmy wniosek o środki z rezerwy celowej ministra zdrowia na zakup rezonansu magnetycznego. Czekamy na rozstrzygnięcie. Wartość tej inwestycji to 4 miliony złotych - poinformował starosta.
W szpitalnej pracowni RTG rocznie wykonywanych jest około 100 tysięcy zdjęć.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz