Zamknij
REKLAMA

Wyższe podatki w Sandomierzu

14.55, 30.11.2022 MPlaza
Skomentuj
REKLAMA

O 11,8 proc. wzrosną w przyszłym roku w Sandomierzu stawki podatku od nieruchomości. Radni w czasie dzisiejszej sesji (w środę, 30 listopada) wyrazili zgodę na podwyżkę. 

Na początku obrad głos zabrał wicestarosta Paweł Niedźwiedź, który zaapelował o zwolnienie z podatku Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego. Uzasadnił to faktem, że lecznicę czekają kosztowne inwestycje.  Kwota około 2 milionów złotych jest potrzebna na przygotowanie dokumentacji dla centrum ambulatoryjno-zabiegowego. Placówka, jak przypomniał przedstawiciel władz powiatu, odprowadza do kasy miasta z tytułu podatku od nieruchomości ponad 300 tysięcy złotych rocznie.

 Z podobnym apelem wystąpiła podczas dyskusji Agnieszka Frańczak-Szczepanek, podkreślając, że sandomierski szpital prężnie się rozwija, pozyskuje dużo nowego sprzętu i dba o zdrowie mieszkańców.

Radna mówiła również o trudnej sytuacji przedsiębiorców wynikającej ze wzrostu kosztów prowadzenia działalności, co jest skutkiem między innymi wyższych opłat za media i cen paliwa. W związku z tym podatki od nieruchomości, jak zaznaczyła Agnieszka Frańczak-Szczepanek, powinny pozostać na tym samym poziomie.

Burmistrz Marcin Marzec odparł, że podwyższenie opłat będzie oznaczało dla budżetu miasta dodatkowe 1,5 miliona złotych. O podobną wartość wzrosły w ostatnim okresie odsetki od kredytów, które spłaca samorząd.

- Szukamy dochodów, zgodnie z prawem, tam, gdzie możemy je znaleźć. Państwo również musicie wziąć za to odpowiedzialność. Powinniście pomóc naszemu miastu pozyskać dochody, abyśmy mogli świadczyć usługi dla mieszkańców na odpowiednim poziomie - mówił burmistrz Marzec do radnych.

Odnosząc się do apelu dotyczącego szpitala, powtórzył, że miasto jest w trudnej sytuacji finansowej. Przypomniał, że poprzednio wszystkie sandomierskie placówki medyczne, również lecznicę, wyłączono z podwyżek.

- Będziemy rozmawiać w późniejszym czasie o tym, jak pomóc szpitalowi. W 2023 roku będzie on musiał zapłacić 15 tysięcy złotych więcej. Tylko. Taką jednostkę, z ogromnym budżetem, stać na to, bez żadnego problemu - stwierdził burmistrz.

Za nowymi stawkami głosowało 13 radnych, przeciw były cztery osoby.

 

(MPlaza)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%