Jubileusz 30-lecia działalności obchodził w piątek, 16 grudnia, Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu. Z tej okazji członkowie i sympatycy stowarzyszenia otrzymali honorowe odznaki.
[FOTORELACJA]3660[/FOTORELACJA]
Jubileuszowa uroczystość odbyła się w ratuszu. Honorowe odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, otrzymali: dr Urszula Stępień, kustosz w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu, Dariusz Fugiel, były prezes SKOCK oraz Janusz Sobolewski, obecny szef stowarzyszenia. Złotą odznaką Za Opiekę nad Zabytkami uhonorowani zostali: Bogusława Chruściel, Dariusz Łuczak, Iwona Korona-Smardz, Elżbieta Sobolewska i Monika Strojewska, natomiast srebrną – Elżbieta Laskowska i Helena Trela. Aktu dekoracji dokonali świętokrzyscy posłowie – Agata Wojtyszek i Marek Kwitek.
Parlamentarzystka powiedziała, że jest wdzięczna społecznikom za ich działalność. – Jest ona bardzo ważna. Od 30 lat dbacie o zabytki. Gdyby nie wy, cenne nagrobki i wiele osób, które się pod nimi kryją, zostałoby zapomnianych. Efektem waszej działalności jest trwała pamięć dla pokoleń – mówiła Agata Wojtyszek.
Marek Kwitek zaznaczył, że członkowie komitetu troszczą się o nasze dziedzictwo. Dzięki ich zaangażowaniu nagrobki – zarówno wybitnych sandomierzan, jak i nieznanych osób – nabierają z powrotem blasku. Poseł przypomniał, że Cmentarz Katedralny, który społecznicy otoczyli swoją opieką, jest jedną z najstarszych nekropolii w Polsce.
– Czynione przez was dobro może być przykładem dla innych. Dajecie również przykład młodym, jak należy postępować, jak trzeba dbać o naszą przeszłość Każdego roku, bez względu na to, jaka jest pogoda, kwestujecie na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków – mówił poseł.
Parlamentarzysta przyznał, że szczególnie jest zadowolony z renowacji nagrobka Ignacego Marynowskiego, patrioty – powstańca listopadowego i styczniowego.
Janusz Sobolewski poinformował, że w ciągu 30 lat działalności SKOCK udało się odnowić, a tym samym uratować przed zniszczeniem około 150 zabytkowych nagrobków i płyt nagrobnych. Prezes zaznaczył, że stowarzyszenie może liczyć na wsparcie władz samorządowych. Każdego roku otrzymuje 20 tysięcy złotych dotacji z budżetu miasta na renowację pomników nagrobnych. Pomocy finansowej udzielają również: Wojewódzki Konserwator Zabytków, firmy i osoby indywidualne. W przeprowadzenie kwest zaangażowane są między innymi sandomierskie szkoły.
Uroczystość jubileuszową uświetnił występ uczennic z I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum. Odbyła się również promocja wydawnictwa dotyczącego organizacji autorstwa Janusza Sobolewskiego.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz