Janusz Sobolewski, prezes Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego, kanclerz Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i I Liceum Ogólnokształcącego „Confraternitas Gostomianum” oraz członek zarządu Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego otrzymał tytuł Sandomierzanina Roku 2022. Powróciła, po dwóch latach przerwy, młodzieżowa edycja plebiscytu. Tym razem tytuł Nadziei Sandomierza otrzymały dwie osoby.
[FOTORELACJA]3946[/FOTORELACJA]
Gala 23. plebiscytu organizowanego przez Klub Miłośników Sandomierza odbyła się dzisiaj (w sobotę, 4 marca) w Zamku Królewskim. Zgromadziła przedstawicieli lokalnych władz oraz miejskich instytucji i stowarzyszeń. Obecni byli laureaci poprzednich edycji wydarzenia.
Janusz Sobolewski otrzymał statuetkę z krzemienia pasiastego, wykonaną przez Cezarego Łutowicza. Wręczyła ją dr hab. Magdalena Kapłan, zdobywczyni tytułu Sandomierzanina Roku 2021.
– To wyróżnienie jest podsumowaniem mojej kilkunastoletniej działalności społecznej. Pracuję w kilku organizacjach na terenie miasta, o różnym charakterze. W SKOCK dbamy wspólnie o dziedzictwo naszych przodków, w „Confraternitas Gostomianum” pomagamy szkole, której jesteśmy wychowankami oraz działamy dla jej absolwentów. Staramy się w miarę posiadanych środków realizować postawione sobie cele – powiedział Janusz Sobolewski.
Zwycięzca plebiscytu przyznał, że zamiłowanie do działalności społecznej ma we krwi. W słowie wygłoszonym po odebraniu statuetki podkreślił, że został wychowany w duchu wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Wspominał między innymi swojego dziadka, Wincentego i ojca, Kazimierza – lekarzy, jednocześnie społeczników i patriotów. Tytuł Sandomierzanina Roku zadedykował rodzicom i żonie. Zapowiedział, że nadal będzie pracował na rzecz społeczności miasta.
Wcześniej za swoją działalność Janusz Sobolewski został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Złotą Odznaką „Za Opiekę nad Zabytkami”.
– Przyznawanym tytułem chcemy oddać szacunek tym, którzy robią dużo dobrego na rzecz naszego miasta. Sandomierzanie posiedli umiejętność odpowiedniego typowania. Wiele osób, które uzyskały tytuł Sandomierzanina Roku jest nagradzanych na szczeblach wojewódzkich czy ogólnopolskich – przypomniał Marek Rożek, prezes Klubu Miłośników Sandomierza.
W gronie nominowanych do zaszczytnego tytułu byli również: Grażyna Rękas, prezes Sandomierskiego Klubu „Amazonki”; Piotr Kusal, fotograf i filmowiec, założyciel grupy facebookowej "Czarno-biała fotografia Sandomierza", Zbigniew Majewski, nauczyciel zaangażowany w propagowanie zasad pierwszej pomocy przedmedycznej, szef Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Michał Śmielak, autor powieści kryminalnych, członek grupy rekonstrukcji historycznej.
Nadziejami Sandomierza zostali Kamil Drzewiecki i Alex Szczyrba z I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum.
Kamil trzykrotnie był stypendystą Prezesa Rady Ministrów oraz Świętokrzyskiego Programu Stypendialnego. Był finalistą olimpiady biologicznej. Działa w Szkolnym Klubie PCK. Jest honorowym dawcą krwi. Drugi wyróżniony jest przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta i radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Mocno zaangażował się w pomoc ukraińskim uchodźcom.
– Tym, co robię, chciałbym zachęcić do działania innych. Liczę na to, że podobnie jak ja, będą chcieli pracować na rzecz naszego miasta i je rozwijać – powiedział Alex.
Licealista dodał, że to nauczyciele, rodzice i osoby z jego otoczenia pokazały mu, jak ważna jest praca społeczna.
Do tytułu Nadzieja Sandomierza nominowani byli także: Tomasz Bukszyński z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki, Klaudia Grębowiec z Zespołu Szkół Ekonomicznych imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego, Dominik Podolecki z Liceum Katolickiego imienia św. Jadwigi Królowej oraz Maja Wątroba z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego imienia Ziemi Sandomierskiej.
Laureaci i nominowani otrzymali także gratulacje i upominki między innymi od burmistrza Marcina Marca i wicestarosty Pawła Niedźwiedzia. Asystę zapewnili, tradycyjnie już, zbrojni z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Galę uświetniły występy młodzieży z Collegium Gostomianum.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz